bitcoin borsası

Bitcoin kripto para birimi ile alakalı terimlerden birisi olan uBTC ve mBTC hakkında sizlere en doğru bilgileri sunmak istiyoruz. Bitcoin, her geçen gün daha hızlı bir şekilde büyüyen ve adından söz ettiren birimlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Hal böyle olunca bizde sizlere en kapsamlı şekilde bilgiler sunma yoluna gidiyoruz.

Çatallanma nedeni ile bitcoin, zaman içerisinde Cash ve Gold olmak üzere ayrı birimlere ayrıldı. Ancak BTC sektöründe karşınıza çıkan birçok farklı terim söz konusudur. Bu terimlerle alakalı olarak da en doğru bilgileri elimizden geldiğince sizlere sunmak istiyoruz. Öyle ki sizleri ileri yönelik olarak aydınlatacak seçeneklerden birisi olduğunu da söyleyebiliriz. Hemen başlayalım.

mBTC Nedir?

mBTC, diğer bir adı ile Mini Bitcoin olarak bilinir ve dolarak yakın bir kur durumunu belli etmek için kullanılan terimler arasındadır.

Bundan önceki makalelerimizde sizlere bu anlamda bilgiler vermiştik. Mesela Satoshi, Bitcoin kripto para biriminin en küçük değer birimi olarak bilinir. mBTC, yine aynı şekilde değer birimlerinden birisidir ancak dolar kuruna daha yakın bir tabir anlamına gelir. Günümüzde BTC ile alışveriş imkanı sunan web sitelerinde ya da diğer platformlarda çokça kullanılır. Cüzdan seçeneği ile rahatlıkla kullanılabilen bir seçenektir.

uBTC Nedir?

uBTC, Bitcoin alt birimleri arasında yer alır ve Mikro Bitcoin olarak bilinir. En küçük değer birimlerinden birisi olarak kabul edilir.

TL bazında bu seçenekleri örneklendirebiliriz. 1 TL’den aşağısı nasıl KRŞ olarak tabir ediliyor ise BTC biriminde de aynı durum söz konusudur. Satoshi, uBTC ve mBTC olmak sureti ile birçok farklı birim şeklinde tabir edilir. 1 Bitcoin, tam olarak 1 Milyon uBTC birimine eşittir. Dolayısı ile Bitcoin sisteminin en küçük değerlerinden birisi olarak dikkat çeker ve adından söz ettirir. Günümüzde madencilik aşamasında özellikle dikkat çeken ve bilinmesi gereken birimlerden birisidir.

Bitcoin yatırımcısı olmak isteyen tüm okuyucularımız bu birimler ile alakalı olarak bilgi sahibi olmak zorundadır.

Bitcoin Birim Hesaplama Örnekleri

Küçük birimleri doğrudan anlamak ve buna göre hareket etmek çok önemlidir. Dolayısı ile sizlere bu anlamda birkaç örnek ile birimler ile alakalı en doğru seçenekleri sunma amacı içerisindeyiz. Birim örneklemeleri aşağıdaki gibidir;

1 Satoshi = 0,00000001 Bitcoin
100 Satoshi = 0,00000100 Bitcoin = 1 uBTC
100.000 Satoshi = 0,00100000 Bitcoin = 1 mBTC