bitcoin borsası

Birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’de Bitcoin alınıp satılabilecek bir platform bulunmamaktaydı. Ancak, günümüzde kripto paraların inanılmaz yükselişi sonucu, büyük yatırımlarla açılan birçok kripto para parsası bulunmaktadır. Türk Lirası ile işlem yapılabilen çeşitli borsa alternatifleri bulunmakla beraber, bu borsaların işlem hacimleri ve transfer ücretleri de önemli bir yer tutmaktadır. 2017 yılının başlarında 7.500 Doları aşan Bitcoin fiyatı ve büyük çıkışlar yakalayan diğer kripto paralar özellikle girişimcilerin dikkatini çekmeyi başarmışlardır. Bu sayede Türkiye’de Bitcoin borsaları kurulmuştur.

BTCTurk.com

Kripto paraların bu inanılmaz yükselişleri sonucu Türkiye’de ilk kurulan ve 2017 yılı sonlarında Ethereum (ETH) alım-satım işlemlerine aracılık yapamaya başlayan BTCTurk’ün Coinmarketcap verilerine göre son 24 saatteki işlem hacmi 6,3 milyon dolardır.

BTCTurk Komisyon Ücretleri

Papara ile para yatırma : % 1+KDV (En fazla 50 TL+KDV)

Papara ile para çekme: % 1+KDV (En fazla 50 TL+ KDV)

Banka ile para yatırma: komisyon yok

Banka ile para çekme: 3 TL+ KDV ( banka transferi kural dışı ödeme iadeleri 5 TL)

Bitcoin ile para yatırma: komisyon yok

Bitcoin ile para çekme: 0,0005 BTC

Ethereum ile para yatırma: komisyon yok

Ethereum ile para çekme: 0,0005 ETH

Paribu.com

2017 yılında kurulan Paribu, sadece Bitcoin alım-satımlarına izin vermektedir. Kullanıcı dostu özelliği sayesinde çok kolay bir kullanımı olan bu borsa çok kısa sürede Türkiye’deki en yüksek hacme sahip kripto para borsaları arasına girmeyi başarmıştır. Paribu.com, oldukça başarılı bir performans sergilemektedir ve mobil uygulama çalışmalarını sürdürmektedir. Coinmarketcap verilerine göre Paribu’nun son 24 saatteki işlem hacmi 7.3 milyon dolardır.

Paribu Komisyon Ücretleri

Banka ile para yatırma: komisyon yok

Banka ile para çekme: 3 TL

Bitcoin ile para yatırma: komisyon yok

Bitcoin ile para çekme: 0,0005 BTC

btc

Bitcoin Borsaları

Koinim.com

Türkiye’de faaliyet gösteren ikinci Bitcoin borsası olmasının yanı sıra, TL ile Litecoin (LTC) alım satımına aracılık eden ilk Türk borsası unvanını taşımaktadır. Coinmarketcap verilerine göre son 24 saatteki işlem hacmi 1.8 milyon dolardır.

Koinim Komisyon Ücretleri

Banka ile para yatırma:  komisyon yok

Banka ile para çekme: 3 TL

Bitcoin ile para yatırma: komisyon yok

Bitcoin ile para çekme: 0,0001 BTC

Litecoin ile para yatırma: komisyon yok

Litecoin ile para çekme: 0,015 LTC

Koineks.com

2017 yılının sonlarına doğru hizmet vermeye başlayan Koineks.com, Türkiye’de birden fazla altcoin ile işlem yapan ilk borsadır. Koineks üzerinden Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Dogecoin (DOGE), Dash (DASH), Ripple (XRP) ve Stellar Lumen ( XLM) gibi coinler alınıp satılmaktadır.

Bu kripto paraların komisyon ücretlerine Koineks.com üzerinden ulaşılabilir. Koineks.com hesabına yatırım yapabilmek için havale ve eft kullanılabilir. Çekim işlemlerinde banka havalesi kullanılmaktadır.

Bitturk.com

2017 yılının sonlarında hizmet vermeye başlayan Bitturk.com, birkaç farklı kripto parayı desteklemektedir. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC),  Ripple (XRP), Dash (DASH) ve Monero (XMR) gibi kripto paralar alınıp satılmaktadır.

Bitturk Komisyon Ücretleri

Banka ile para yatırma: komisyon yok

Banka ile para çekme: 7 TL

Bitcoin ile para yatırma: komisyon yok

Bitcoin ile para çekme: 0,0015 BTC

Ethereum ile para yatırma: komisyon yok

Ethereum ile para çekme: 0,005 ETH

Litecoin ile para yatırma: komisyon yok

Litecoin ile para çekme: 0,02 LTC

Ripple ile para yatırma: komisyon yok

Ripple ile para çekme: 3 XRP

Coines.com

2018 yılının başlarında hizmet vermeye başlayan Coines.com, henüz yeni bir borsa olmasına rağmen Bitcoin cash ve Bitcoin Gold desteği sağlamaktadır. Kullanıcı dostu bir platforma sahip olan Coines üzerinden Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Gold (BTG), Ripple (XRP) ve Litecoin (LTC) alınıp satılabilmektedir.

Coines Komisyon Ücretleri

Banka ile para yatırma: komisyon yok

Banka ile para çekme: 4 TL

Bitcoin ile para yatırma: komisyon yok

Bitcoin ile para çekme: 0,0006 BTC

Ripple ile para yatırma: komsiyon yok

Ripple ile para çekme: 2 XRP

Litecoin ile para yatırma: komisyon yok

Litecoin ile para çekme: 0,01 LTC

Koinmarketi.com

2018 yılında kurulan ve Türk kripto para borsaları arasında yerini alan Koinmarketi, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Stellar Lumen (XLM) ve NEO gibi kripto paralar ile işlemler yapılabilmektedir. Şirket sermayesi 50.000 TL olarak görülmektedir.

Sitenin ana sayfasında komsiyon ücretlerinin düşük olduğu yazmakla birlikte net rakamlar bulunmamaktadır. Dikkat edilmesi gereke bir borsa gibi duruyor.

Ek olarak Litecoin nedir ? konumuzu okumayı unutmayın.