Sinop’ta kiralık daire arayanlar için önemli bilgiler…

Karadeniz Bölgesi’nin orta kesiminde bulunan Sinop’un nüfusu Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 verilerine göre, toplam 207 bin 427. Karmaşadan uzak olmak isteyenlerin tercih edebileceği şehirlerden Sinop tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor.

Sinop’u öne çıkaran başlıca yerler ise şöyle; Hamsilos Koyu, Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı, İnceburun Feneri, Sinop Prison, Sinop Arkeoloji Müzesi, Sinop Kalesi ve Boyabat Kalesi. Denize kıyısı olan Sinop aynı zamanda bir liman şehri olarak biliniyor. Kara ve hava yolu ile ulaşımın sağlandığı Sinop, Karadeniz’i n dikkat çeken şehirleri arasında geliyor. Sinop’ta Merkez, Boyabat, Gerze, Ayancık, Durağan, Türkeli, Erfelek, Dikmen ve Saraydüzü olmak üzere toplam 9 ilçe bulunuyor. TÜİK 2017 verilerine göre, Sinop’un en kalabalık ilçesi Merkez, en az nüfuslu ilçesi ise Saraydüzü oldu.
Sinop’ta satılık daire ve kiralık daire fiyatları bölgede yaşayan ve yatırım yapmak isteyenlerin yakından takip ettiği konuların başında geliyor. Peki, Karadeniz’in konut pazarında öne çıkan ilçesinde kiralık daire ararken nelere dikkat edilmeli? Sinop kiralık daire fiyatları ne kadar? İşte Sinop’ta kiralık daire arayanların bilmesi gerekenler:

Sinop’ta kiralık daire ararken dikkat edilmesi gereken 6 madde:

  • Liman şehri Sinop’ta kiralık daire ararken öncelikle nasıl bir ev istediğinizi ve bütçenizi belirlemelisiniz.
  • Fiyat araştırması yapmalı ve piyasa değeriyle kıyaslamalısınız.
  • Fotoğraflar sizi yanıltabilir bu nedenle kiralık daire arayışında beğendiğiniz evleri yakından incelemelisiniz.
  • Oturacağınız daireye karar verdiyseniz, evin tesisatının sağlam olup olmadığını ve daha birçok detayı ev sahibine sormalısınız.
  • Tutacağınız dairenin aylık apartman giderlerini öğrenmelisiniz.
  • Evi tutmaya karar verdiyseniz kira sözleşmesini hazırlarken; kira tutarı, yıllık kira artış oranı, depozito, masraflar, apartman aidatı, evi teslim alma-teslime etme şekilleri, ödeme zamanı ve evin teslim koşulları gibi detayların sözleşmede yer almasına özen göstermelisiniz.

Sinop kiralık daire fiyatları 591 TL’den başlıyor!

Sinop bünyesinde Sinop Üniversitesi’ni bulunuyor. Her yıl artan nüfus ve bölgeye üniversite eğitimi için gelen öğrenciler doğrudan kiralık daire talebini artırıyor. Son yıllarda üniversite öğrencileri yurtların yanı sıra konaklamak için kiralık daire tutmayı tercih ediyor. Bu durum da bölgedeki kiralık daire fiyatlarını gündeme getiriyor. Sinop’ta hemen hemen her bütçeye uygun kiralık daire bulmak mümkün. Zingat.com Bölge Raporu 2018 Haziran ayı verilerine göre, Sinop kiralık ev ortalama 100 metrekare için 591 TL ile 985 TL arasında değişirken, ortalama kira fiyatı 788 TL olarak belirtiliyor. Şehirde kiraya verilen bir konutun yatırım geri dönüş süresi, bir başka deyişle amortisman süresi 23 yıl olarak gösteriliyor.