bitcoin borsası

Kripto para piyasalarında son dönemde sıklık ile duyduğunuz terimlerden birisi olarak dikkat çeken SegWit ile alakalı bilgiler sunacağız. Bitcoin geliştiricileri, zaman içerisinde bu sektör için alternatif sistemler geliştirme konusunda da en öncü isimler olarak adından söz ettirmeyi başardı. Dolayısı ile kripto para sektörü bu seçenekler üzerine çok ciddi bir eğilim içerisinde.

Bitcoin, bildiğimiz gibi Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildi. Zaman içerisinde bu anlamda dünyanın en zengin girişimcilerinden birisi oldu. Tabi ki ilerleyen süreçte kurduğu ekip, yeni projeleri ile kripto para sektöründe ciddi şekilde farklılıklar sunar oldu. Dolayısı ile seçenekleri enine boyuna analiz etmeniz için sizlere bu sistemi tanıtmamız gerekiyor.

SegWit Nedir?

SegWit, kısmi çatallanma olarak niteleyebileceğimiz herhangi bir yazılım güncellemesine gerek duymaksızın kullanılan yeni nesil bir sistemdir.

Bitcoin sisteminin geliştiricileri tarafından Bitcoin 0.13.1 sürümü ile birlikte ortaya çıkarılmış olan bir birim sistemidir. Bu birim sistemi ile birlikte herhangi bir yazılım güncellemesi gerekmeksizin Bitcoin yükseltmesi sağlanır. Soft Fork işlemi olarak da dünya genelinde bilinir ve bu şekilde tabir edilir. Bu neden dolayısı ile günümüzde kripto para birimleri için çok önemlidir.

Sistemin işleyişi biraz karmaşık ancak üzerinde elimizden geldiğince duracağız. Bitcoin, kripto para sektöründe artık her geçen gün daha büyük yenilikleri ve farklılıkları bizlere sunmaya devam ediyor. Dolayısı ile bizlerde elimizden geldiğince bu seçenekleri sizlere sunmaya devam ediyoruz.

SegWit İşleyişi

Aslına bakarsanız her anlamda güvenli ve fark yaratan bir sistem olduğunu net bir şekilde söyleyebilme şansına sahibiz. İşleyişi de yukarıdaki videoda da görebileceğiniz üzere son derece karmaşıktır.

AYRILMIŞ TANIK ismi ile de bilinen bu sistemde esas amaç, alıcı ile gönderici arasında ki iletişimi daha sağlam hale getirmek. İmza hash operasyonlarında da tamamen doğru veriler edinmek. Dolayısı ile sistemin işleyişi ile alakalı olarak tüm merak ettiklerinizi yukarıdaki videoda da görebilme şansına sahipsiniz. Detaya inmek ve sağlam adım atmak isteyen kripto para yatırımcıları için her anlamda fark yaratan bir birim diyebiliriz. Tabi ki bir video ile de SegWit2X hakkında bilgiler sunalım istiyoruz.