bitcoin borsası

Neden bitcoin almalıyız sorusu yeni yatırımcıların ve yatırım yapmak isteyenlerin kafasındaki en önemli soru. Hedefleri yüksek olan bazı yatırımcılar, daha fazla kazanç elde etmek için klasik yatırım araçlarını yeterli bulmayıp, Bitcoin gibi değeri yüksek olan farklı yatırım araçlarına yönelirler. Yatırımında risk büyüktür belki ama bu riskle doğru orantılı olarak Bitcoin yatırımında kazanç ta büyüktür. Yatırımcılar, neden bitcoin almalıyız sorusu için farklı yatırım stratejileri belirlemektedirler. Bitcoin yatırımı Borsa üzerinden yapıldığında, para birimi bazında artış olduğunda, günlük kur değerleri yatırımcılar için kazanç kapısı olmaktadır.

Borsa Yatırımları

Yüksek kazanç elde etmek isteyen ve risk almaktan çekinmeyen yatırımcılar, Bitcoin borsa yatırımları yaparak hem Bitcoin piyasasında işlem hacminin artmasına, hem de Bitcoin fiyatlarının da buna bağlı olarak artmasına neden olmaktadırlar. Borsalarda kullanılan Bitcoinler, alış ve satış fiyatları arasındaki değişikliklerle yatırımcıların günlük değer artışları ile kazanç elde etmelerini sağlamaktadır.  Bitcoin borsalarında küçük çaplı düşüşler, değer artışları ile amorti edilebilmektedir. Yatırımcılar bu borsalarda çift yönlü kazanç elde etmektedirler. İşlem hacimlerinin düşük olduğu zamanlarda yatırım yapan yatırımcılar kaybetme riski ile karşılaşmamaktadırlar.

Bitcoin Değer Artışı

Bitcoinin herhangi bir vade süresinin olmaması nedeniyle, kazançlar anlık olarak kullanılabilmektedir. Bu borsalarda Bitcoin para biriminin değer artışlarında, değer kayıplarında alım yapılarak, yükselişlerde de satış yapılarak kazanç sağlanabiliyor. Temel olarak alış ve satış fiyatları arasındaki farka göre stratejilerin belirlenmesi gereken değer artışlarında, kayıp riskinin de minimum seviyede olmasını sağlamaktadır.

Bitcoin Almanın Avantajları

Bitcoinin avantajları arasında enflasyon riskinin olmaması ilk sırada gelmektedir. Bitcoin tasarlanırken 21 milyon adet olarak tasarlanmıştır. Bu adetten fazla üretilemeyeceği için sonlu bir yapıya sahiptir. Bu da enflasyon riskini düşürmektedir. Reel para birimleri, hükümetlerin hiper enflasyonlarından dolayı çökme riski ile karşı karşıyadır. Ancak, Bitcoin herhangi bir hükümete bağlı olmadığı için böyle bir risk söz konusu değildir. Bitcoin, peer 2 peer yani herhangi bir aracı olmadan kişiden kişiye direk çalıştığı için güvenlidir. İşlemler çok basit ve işlem ücretleri çok düşüktür. Bunun yanı sıra milyarlarca dolar değerindeki Bitcoinler küçük bir hafıza kartında bile saklanabilir ve taşıması kolaydır. Bitcoin izi sürülemeyen bir yapıya sahiptir. Bu hem avantaj hem de dezavantajdır. Bitcoin yatırımcılarının sistemdeki mali kaynakları ve hesaptaki para miktarı hiçbir hükümet ya da kişiler tarafından bilinemez ve kontrol edilemez. Böylelikle yatırımcılar vergi ödemekten kurtulurlar. Ayrıca, Bitcoin birçok sektörde online ödeme aracı olarak kullanılmaya başlamıştır. Ödemelerin Bitcoin ile yapılması, kredi kartı ya da nakit ödemeye göre daha avantajlı hale gelmektedir.