bitcoin borsası

Kripto Para Üreten Makineler; Kripto para sektörü geliştikçe, ASIC olarak bilinen donanımlar da kripto para sektörüne hızlı bir giriş yapmışlardır. Bitcoin ilk çıktığında ev ve ofis bilgisayarları ile madencilik yapılabilmekte idi. Ancak, ASIC cihazlarının çıkmasıyla ağı güvende tutma işi çok fazla elektrik tüketen bu cihazlar ile yapılmakta ve bu cihazları üretenlerin yüksek gelirler elde ettikleri bir sektör haline gelmiştir. ASIC donanımları sadece Bitcoin için değil diğer Blockchainler için de kullanılmaktadır. Çin merkezli bir şirket olan Bitmain, Monero madenciliği yapmak için Antminer X3 isimli bir donanım için sipariş almaya başladığını duyurmuştur. Daha sonra aynı şirket Ethereum madenciliği için Antminer E3 adlı donanımı da üretmiştir. Bu cihazlar ekran kartlarına ve işletim sistemlerine göre daha yüksek performans sergilemektedirler. Kripto para dünyasında ASIC’lere karşı bir savaş başlamıştır. Çünkü bu gibi ekipmanlar, kripto para madenciliğini daha kurumsal bir hale getirmiştir.

ASIC Nedir?

CPU ve GPU Madenciliği

ASIC, yıllardır cep telefonu gibi birçok cihazda kullanılmaktadır. Kripto para sektörüne birkaç yıl önce giren bu cihazlar, Bitcoin, Dash ve Litecoin gibi farklı coinler için üretilmiştir. CPU ve GPU’lar aslında bir tür ASIC sayılırlar. Ancak, aralarındaki fark ASIC’ler sadece bir tek şey için üretilmiştir, o da kripto para madenciliği içindir. GPU’lar ile oyun oynanabiliyor veya farklı birçok işlem yapılabiliyor. ASIC, bünyesindeki tüm gücü bir tek şey için harcıyor ve bunun için de yüksek bir performans sunuyor. CPU ve GPU’lar birçok görevi bir arada yaptığı için ASIC kadar verimli olamıyor ancak, bunların da bilgisayarların hafızalarında çok fazla saklanması gerektiren işlemleri yapıyorlar. RAM gerektiren işlemlerin yapılması ASIC cihazlarını zora sokmaktadır. Dolayısıyla bir hash algoritmasında RAM önem taşıyorsa bu algoritma muhtemelen ASIC karşıtı bir algoritmadır. Ancak, GPU ve CPU’lar bu algoritmalarda iş yapmaktadırlar.

 

ASIC’lerin Geleceği

Kripto para ağında ASIC’lerin kullanılmasının doğruluğu halen tartışılıyor. Monero’da yaşanan hard forkun, Bitmain tarafından üretilen cihazları tamamen işlevsiz hale getirmesine rağmen, cihazların teslim edileceği söylenmektedir. Cihazlar, CryptoNight algoritmasını kullanan başka coinlerde kullanılabilecektir. Kripto Para Üreten Makineler