bitcoin borsası

Kripto paralar, özellikle son 2 senedir dünya ekonomisinde ciddi bir yer edindi. Toplam değeri milyar dolarları aşan bu büyük markete giriş yapan kripto para sayısı ise her geçen gün artıyor. Bunun en büyük etkilerinden biri; kimi zaman mecbur kaldığımız, kimi zamansa sağladıkları olanaklardan sonuna kadar faydalandığımız kripto para borsalarının sayılarının artması.

 

Kripto Para Borsaları Güvenilir Mi?

Gönül isterdi ki tüm kullanıcılar tek ve güvenilir bir borsa üzerinden tüm kripto paraları alıp satabilsin. Ancak, belirli durumlardan ötürü bu iş pek mümkün değil.

Normal şartlarda, bir kripto para satın aldığınızda en mantıklı seçenek bunu kendi yönetiminizde olan bir cüzdanda tutmanız ve gerekli güvenlik önlemlerini almanızdır. Ancak al-sat yapan kullanıcılar mecburen 3. Şahısların yönetiminde olan kripto para borsalarında işlem yapmak zorundalar. Merkezsiz borsalar, günümüzde yavaş yavaş ortaya çıkıyor olsa da kullanımları standart kripto para borsalarına oranla çok daha düşük. İşlem hacmi olmadığı sürece kar elde edilemeyeceğinden,  kullanıcılar eski alışkanlıklarına bağımlı kalıyor. Kripto para borsaları tamamen güvenilir mi sorusunun cevabı ise, maalesef hayır.

Borsaların güvenilir olmamasının ana sebebi; cüzdanınızın yönetiminin tamamen onların elinde olmasıdır. Geçmişte de birçok örnekte görüldüğü gibi, bir kripto para borsası kepenkleri kapatıp yok olduğunda, maalesef elinizden hiçbir şey gelmiyor. Çoğu hükümetin kripto para sistemi hakkında bir yönetmeliğinin olmaması da onlara bu konuda gri bir alan sağlıyor. Eğer bir borsa tüm yatırımcılarının varlıklarıyla birlikte kaçıp gitmiyorsa, şanslı olduğunuzu düşünebilirsiniz ama bu da tam olarak doğru değil.

Tehlikeler sadece borsanın kepenk kapatmasıyla son bulmuyor. Bunun üstüne kullanıcı sayısı azalan borsalar çarklarını döndürebilmek için bazı manipülasyonlar yapabiliyor. Örneğin; kullanıcı sayısı azalan bir kripto para borsası gereksiz yere hesabınızı dondurabilir, yüksek kar elde edebileceğiniz durumlarda bakım bahanesiyle satışlara izin vermeyebilir ve aylar süren destek bildirimlerinize yanıt dahi vermeyebilir. Bunun tam tersi durumda; ciddi hacimlere sahip olan bir kripto para borsası, hiçbir haber vermeden belirli işlem kısıtları koyabilir. Sizden, doğrulama yapmadığınız takdirde hesabınıza erişim hakkınızı alabilir. Maalesef, bu sebeplerden ötürü kripto para borsaları tamamen güvenilir demek pek mümkün değil.

BTCTurk üyeliği nasıl açılır öğrenmek isterseniz tıklayınız.

Kripto Para Borsası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Kripto para borsaları , tüm bu dezavantajlarına rağmen, maalesef mecbur olduğumuz platformlardır. Merkezsiz borsalar yaygınlaşana kadar ve tüm işlemler şeffaf hale gelene kadar, elimizden gelen en iyi seçimi yapmak zorundayız. Aynı zamanda, her kripto parayı her borsada bulamadığımızdan ötürü birden fazla borsa üzerinden işlem yapmak zorunda kalıyoruz. Bu yüzden, işlem yapacağımız ve yatırımlarımızı emanet edeceğimiz borsaları seçerken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var.

Bunlardan birincisi; işlem hacmi. Bir borsanın işlem hacmi ne kadar yüksek olursa o kadar iyi hizmet verecektir. Üstelik, aldıkları komisyonlardan ötürü düzenli olarak çok ciddi miktarlarda gelir elde edeceklerinden, ortadan yok olma ihtimalleri de oldukça düşecektir.

Bir diğer seçim kriteri ise; marketlerinde bulundurdukları kripto paralar. Yatırım portföyünüzü belirledikten sonra mümkün olan en az borsayı kullanmak için bir model oluşturun. Güvendiğiniz kripto para borsalarının barındırdığı coinleri listeleyin. Eğer iki güvenilir borsa tüm portföyünüzde işlem yapmanıza imkan sağlıyorsa macera aramayın.

İnsanlar da Kripto Para Borsaları Kadar Güvenlik Açığına Sahip

Sadece borsalar değil, insanlar da büyük bir güvenlik açığı oluşturuyor. Bir kripto para borsasına üye olduğunuzda yapmanız gereken ilk şey, güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkartmanızdır. Popüler tüm borsalar 2fa doğrulaması, mail doğrulaması, kırılması zor şifre oluşturma gibi olanakları size sağlıyor. Bunlardan mümkün olduğunca yararlanmaya çalışsın. Aynı zamanda, 2fa kodlarınızı kaybetmeniz ihtimaline karşı yedeklerini almayı unutmayın.

Bir kripto para borsası günümüzde çok yüksek işlem hacmine sahip olup lider gözükse bile birkaç ayda bu durum değişebilir. Bu tarz popülarite kayıpları borsanın hem destek kısmına yeterli özeni gösterememesini sağlar hem de güvenlik risklerini arttırır. Mümkün olan en güncel borsaları seçmeye özen gösterin.

Eğer al – sat yapmayacaksanız ve uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız, borsaları sadece birer köprü olarak kullanın. Satın aldığınız kripto paranın soğuk cüzdanını edinin ve yatırımınızı gerek kalmadığı sürece borsalara aktarmayın.

Borsalara üye olurken, kullandığınız bilgisayarın güvenli olduğundan emin olun. Mümkünse linux gibi virüs ve keylogger barındırması daha zor işletim sistemleri kullanın. Bu işletim sistemlerinin usb üzerinden anlık oynatılan canlı sürümleri sizin için en güvenli seçenektir. Şifrelerinizi herhangi bir yere yazmayın. Tüm bunlara dikkat ettiğinizde kripto para borsaları sizin için bir tehdit olmaktan çıkacak ve severek kullandığınız araçlar haline gelecektir.