bitcoin borsası

Kripto para piyasalarında sıklık ile kullanılan terimlerden birisi olan ICO nedir sorusuna en doğru ve açık şekilde yanıt vereceğiz. Dİjital para sistemlerinin ciddi anlamda yükseliş eğilimi içerisinde olması, beraberinde daha yeni seçenekleri ortaya çıkardı. Artık yerli ya da yabancı girişimciler, daha çok COİN sistemleri üzerinde yatırımlar yaparak ilerlemeyi amaç edinmiş durumdalar.

Bu piyasalarda özellikle Bitcoin, yeni bir soluk yarattı demek yanlış olmaz sanırım. Nitekim birçok alternatif geldiyse de Bitcoin, maddi değeri açısından hala bir numara. Ancak dikkat edin. Kripto para sektöründeki haberlerde ICO adında bir olay söz konusudur. Birçok kişi bunu bilmez. Bizde elimizden geldiğince sizleri bu anlamda bilgilendirmek, fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz.

ICO Nedir?

ICO, açılım olarak Initial Coin Offering anlamına gelir ve kripto paraların geliştirilme sürecinde yatırımcılara açılması anlamında kullanılan bir tabirdir.

Yukarıdaki videoda da dinlediğinizde anlayacağınız üzere ICO okunuşu “AY Sİ O” şeklinde tabir edilir. Birçok kişi bunu İKO olarak tabir eder ancak yanlıştır. Kripto para sistemleri, piyasalara çıkmadan önce yatırımcılara açılır. Yatırımcılar, daha doğrusu büyük şirketler kripto paralara daha piyasalara girmeden önce yatırım yaparlar. HALKA ARZ olarak da Türkçe karşılığı söz konusudur.

Kripto paralar, yerel ya da uluslararası pazara girmeden önce halka arz edilir. Türkiye’de 01 – 31 Mart 2018 tarihleri arasında NeXpara, ICO süreci içerisindedir. 1 NeX = 1 TRY olarak ICO süreci devam etmektedir. Ancak bu yerel bir girişim. Uluslararası bazda ICO süreci çok daha farklı işler.

ICO Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde yerli ya da yabancı birçok farklı kripto para projesi ön plana çıkar. Bu kripto para projelerinde ICO süreci olmazsa olmazlardan birisidir. Uluslararası pazarda ICO süreci için genellikle alım – satım aşamasında Bitcoin ve Ethereum gibi para birimleri kullanılır. Yatırımcılar, halka arz sürecinde bu birimleri kullanarak alım yaparlar. ICO yatırımı esnasında dikkat edilmesi gereken başlıca seçenekler ise aşağıdaki gibidir;

  • ICO sürecini başlatan şirketinin büyük kapsamlı ve tanınan bir şirket olması
  • Ciro üreterek kar eden bir şirket olması
  • ICO sürecinin öncesinde o ülkenin ekonomi denetçi bakanlıklarınca onay alınmış olması

genellikle en çok önem arz eden seçeneklerden birisidir. Bugün hemen hemen bütün kripto para sistemleri, ICO sürecinden geçmiştir. Yukarıdaki detayların ardından kripto para sistemleri ulusal pazara ve borsada işlem görmeye başlar. Bu sürecin sonunda ise yatırımcılarına kazandırabilir. Dolayısı ile araştırılması gereken bir süreçtir.