bitcoin borsası

Coin dünyasında son dönemde sıklık ile duyduğumuz Hard Fork ile alakalı olarak en geniş kapsamlı bilgileri sunacağız. Günümüz kripto para sektöründe çok kısa bir zaman dilimi içerisinde ciddi anlamda etkin seçenekler ön plana çıktı. Her geçen gün büyüyen bu pazar içerisinde zamanla farklı gereksinimler ortaya çıktı.

Teknoloji odaklı bir yatırım alanından bahsediyoruz. Dünya genelinde bu sistemleri yönetenler ise genel itibari ile alternatif işlemlere yöneliyor. Kripto para birimlerinin zaman içerisinde parçalara ayrılması işlemi de bu alanda fark yaratan detaylardan birisi. Şimdi sizlere bu terim hakkında bilgiler sunmak istiyoruz.

Hard Fork Nedir?

Hard Fork, kripto para dünyasında herhangi bir kripto para biriminin ayrı birimlere ayrılması anlamına gelmektedir.

Türkçe karşılığı ise ZORUNLU ÇATALLAŞMA anlamına da geliyor. Bu çatal mevzusunun çok derinlerine inersek troll malzemesi çokça çıkacaktır. Ancak durum bunun tamamen dışında. Zaman içerisinde kripto para birimleri, geliştiricileri tarafından birkaç farklı birim haline getirilebilir. İşte tam da bu noktada çatallanma konusu devreye giriyor.

Günümüzde Fork işlemine maruz kalmış birçok para birimi var. Bitcoin, bu birimlerin başında geliyor. Dolayısı ile olayı kavramanız için sizlere çok daha net bir örnekle bilgiler sunmak istiyoruz.

Hard Fork Örneği

Bitcoin, bildiğimiz gibi kripto para dünyasının en değerli ve en çok yatırım alan birimi olarak dikkatleri çekiyor. Günümüzde en yüksek 18.000 Dolar birim fiyatı bandına kadar yükselme göstermiştir. Dolayısı ile zaman içerisinde daha farklı alternatifler sunmak gereksinimi doğdu.

Bitcoin geliştiricileri, zaman içerisinde her türlü yatırımcı kitlesine ulaşabilmek için Bitcoin Hard Fork işlemini uyguladı. Dolayısı ile zamana bağlı uzun vadede bu birim ayrı ayrı birimlere çatallanarak piyasada yerini daha da sağlamladı. Bitcoin çatallanma işleminin ardından ortaya çıkan iki kripto para birimi ise Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold oldu.

Son zamanlarda özellikle Ethereum başta olmak üzere birçok farklı kripto para biriminin Hard Fork sürecine başladığını biliyoruz. Dolayısı ile bu işlemlerte geçişin başlaması itibari ile ortaya çok daha sağlıklı bir süreç çıkıyor. Kripto para birimleri bölündükçe insanlara yatırım yapabilecekleri birçok farklı alan da çıkıyor.

Bitcoin bunun en net ve en sağlıklı örneklerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Dolayısı ile ilerleyen süreçte çok daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.