bitcoin borsası

Kripto para sektöründe fark yaratan süreçlerden olan DAO (Decentralized autonomous organization) hakkında bilgi edinelim istedik. Türkiye genelinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde yok olan birimlerin anlamadığı bir sistem olduğu açık. Tabi ki bu sistemde kısa bir zaman dilimi içerisinde Bitcoin sistemi sayesinde ortaya çıkarılan bir sistem.

Üstelik bu sefer geliştiricilerden birisi tarafından değil, destekçilerden birisi tarafından geliştirildi. Mantık olarak ise tamamen kripto para birimlerinin merkezden bağımsız olmasını belgeleştiren bir sistem olduğunu da net şekilde söyleyebiliriz. Günümüzde kripto para sektöründe de finansman seçenekleri ön plana çıkmıştır. Dolayısı ile tam da bu noktada sistemimiz devreye giriyor ve adından söz ettiriyor.

DAO Nedir?

DAO, açılım olarak Decentralized autonomous organization olarak bilinir. Türkçe karşılığı olarak ise MERKEZİ OLMAYAN ÖZERK KURULUŞ anlamında kullanılır. Akıllı sözleşmeler ile yönetilmekte olan yeni nesil bir finansman sistemi diyebiliriz.

Kripto paraların bildiğimiz gibi merkezden bağımsız bir şekilde kullanılıyor olması, en büyük ayrıcalıklarından birisi. Finansal işlem kayıtlarının ve program kurallarının tamamı blok zincirleri üzerinde tutulur. Günümüzde kripto para birimleri için olmazsa olmaz sistemlerden birisidir. Zaman içerisinde The DAO ismi ile özel bir girişim sermayesi finansman modeli de ortaya çıkarılmıştır.

Ancak bu sistemin net olarak ayrıltırılmış birkaç farklı birimi söz konusudur. Bu birimler arasında birçok farklı seçenek adından söz ettirir. Bilinen en iyi örneği;

Haziran 2016’da 150 milyon dolarlık bir kredi fonu ile başlatılan ve derhal saldırıya uğrayan ve hacklenen ve 50 milyon ABD doları değerinde kripto parası boşaltılan The DAO adlı girişim sermayesi finansmanıdır. Sonraki haftalarda bu hackleme tersine çevrildi ve para, Ethereum blok zincirinin sert çatalı üzerinden geri alındı.

https://www.youtube.com/watch?v=u-37YTtfvT4

Aslında kripto para birimlerini de yatırımcıları da yasal yükümlülük altına amacı içerisinde olan güvenli bir sistemdir. Kripto para piyasalarında birçok yatırımcı bu sistem hakkında bilgi sahibi değil. Ancak genel itibari ile baktığımız zaman her anlamda büyük avantajları sizlere sunuyor. Yukarıdaki videoda da daha net bilgileri doğrudan bir yatırım analisti tarafından öğrenebilirsiniz.