bitcoin borsası

Kripto para piyasalarında sıklık ile rastgeldiğiniz tabirlerden birisi olarak dikkat çeken blockchain nedir konusuna değineceğiz. Kripto para sistemlerinde özellikle son yıllar içerisinde çok ciddi bir artış gözlemleniyor. Bildiğimiz gibi dijital bir para sistemi ve bu para sistemlerinin altyapı olarak dayandığı merkezi bir sistem olmak zorunda.

Bu merkezi sistem, her anlamda fark yaratan ve aynı zamanda güvenilir altyapıya sahip bir sistem olmalı. Tıpkı web sitelerinin arkaplanında çalışan güvenilir veritabanları ve sunucu sistemleri gibi düşünebileceğimiz bir sistem. İşte tam da bu noktada blockchain sistemi devreye giriyor. Bu anlamda sizlere hemen bilgi sunmak istiyoruz.

Blockchain Nedir?

Blockchain, merkezi olmayan sistemlerde güvenlik ve birimler arası bağlantı sistemini meydana getiren yeni nesil bir veritabanı sistemi olarak nitelendirilebilir.

Günümüzde Bitcoin ve Ethereum sistemleri tamamen blockchain altyapısını kullanmakta. Tabi ki sadece bu iki kripto para değil dünya genelinde birçok para birimi bunu kullanıyor. Ancak yine de dünyanın en değerli iki kripto para biriminin bu altyapıyı kullandığını sizlere söyleyelim. Hem yönetilebilirlik, hem güvenilirlik ve hem de altyapı seçenekleri açısından dünyanın en iyi sistemi diyebiliriz.

Yazılım teknolojilerinde binlerce yazılım dili vardır. Ancak dünya genelinde en çok kullanılan, en geçerli olandır. Bitcoin ile birlikte dünya geneline yayılan blockchain, kısa zaman içerisinde bu piyasalarda en güvenilir altyapılardan birisi olarak dikkat çekti.

Blockchain Kullanan Kripto Paralar Hangileridir?

Tabi ki çok fazla seçenek sayılabilir bu başlık altında. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere özellikle Bitcoin ve Ethereum, listenin en kaliteli ve en popüler üyeleri olarak dikkatleri çekiyor. Zaman içerisinde birçok altcoin birimi de bu sistemi kullanmaya başladı. Dolayısı ile merkezi olmayan bu sistem, her anlamda yönetilebilirlik açısından çok çok daha büyük önem arz ediyor. Başlıca kullanan kripto para birimlerinin listesi ise aşağıdaki gibidir;

  • Bitcoin
  • Ethereum
  • Factom
  • Monero
  • Litecoin
  • Dash
  • STEEM
  • Zcash

gibi sistemler bu altcoinler içerisinde sorunsuz bir şekilde sıralanabilir. Öyle ki bu altcoin sistemleri her geçen gün biraz daha büyüme gösteriyor. Bilhassa Monero, değerini çok hızlı katlayan bir kripto para sistemi olduğundan dolayı piyasaların en güvenilen seçeneklerinden birisi olarak da dikkat çekiyor. Yatırımcılar için aynı zamanda öneri mahiyetinde bir ara başlık olarak da nitelendirebilirsiniz.