bitcoin borsası

Bitcoini kim çıkardı herkesin aklındaki bir soru, ilk olarak bitcoin nedir öğrenelim. Bitcoin, 2009 yılın da ortaya çıkan ve küresel anlamda kullanılabilen şifreli bir dijital para birimidir. Herhangi bir ülke, merkez bankası ya da kişilere bağlı olmayan, merkezsiz, dünyanın ilk sanal para birimidir. Bitcoin ile işlemler aracısız olarak direk kişiden kişiye olarak yapılmaktadır. Bitcoin’i ilk ortaya çıkaran kişi Satoshi Nakamoto sahte adını kullanan kişi ya da bu isim altında birleşmiş bir grup olduğu sanılmaktaydı. Bitcoin BTC simgesini kullanarak borsalarda işlem görmeye başlamış ve 2015 yılından itibaren internet üzerinden 100 binden fazla sitede Bitcoin ödeme yöntemi olarak kullanılmaya başlamıştır. İnternet üzerinden ürünler ve hizmetler alınabilmekte ve diğer para birimleri ile değişim yapılabilmektedir.

Bitcoin’in Sahibi Kim?

2008 yılında alan adı bitcoin.org olarak kaydedilmiştir. Aynı yıl “Bitcoin: Bir kullanıcıdan kullanıcıya (peer to peer) Elektronik Para Sistemi” başlıklı bir makale Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanmıştır. Nakamoto 2009 yılında Bitcoin yazılımını açık kaynak kodu olarak yayımlamıştır. Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya ilk sürülen Bitcoin bloğu 50 Bitcoinden oluşmaktadır. Nakamoto kimliğini uzun süre saklamayı başardı. Ta ki 2016 yılına kadar Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu bilinmemekteydi.

Bitcoin’i İlk Destekleyenler Kimlerdir?

Bilgisayar programcısı Hal Finney, Bitcoin’e ilk destek veren kişidir. Yazılımın ilk çıktığı gün programı indirerek 10 Bitcoinlik bir işlem gerçekleştirmiştir. Projeye destek verenler arasında Wie Dai ve Bitgold’un yaratıcısı Nick Szabo gelmektedir. Nakamoto’nun ilk günlerde 1 milyon Bitcoin ürettiği tahmin edilmektedir. İlk zamanlarda Bitcoin çekirdek kodunu ve network uyarı sistemini elinde tutan Nakamoto, Daha sonra Bitcoin Vakfı’nın önde gelen isimlerinden Gavin Andersen’e teslim etmiştir ve ortadan kaybolmuştur. Bitcoin ile yapılan ve kayda geçen ilk ödeme, bir pizza dağıtım restoranından alınan iki adet pizza karşılığı yapılan 10 BTC’lik işlemdir.

Craig Steven Wright

2015 yılında Wired ve Gizmodo isimli iki haber portalı Bitcoin’in yaratıcısı olarak Craig Steven Wright’ı göstermelerinden sonra gözler Avustralyalı iş adamı ve bilgisayar mühendisi Craig Wright’a döndü. Craig Steven Wright, 2016 yılında bir açıklama yaparak Bitcoin’in yaratıcısının kendisi olduğunu ve uzun süre Satoshi Nakamoto ismini kullandığını açıklamıştır. Bu açıklamayı yaparken Bitcoin ile ilgili teknik verileri de paylaşmış ve sanal paranın yaratıcısı olduğunu da kanıtlamıştır. Sonrasında Bitcoin Core Project ekibi, gösterilen kanıtların yeterli olmadığı iddia etmişlerdir. Wright’ın 1,1 milyon Bitcoin’e sahip olduğu ve Avustralya vergi otoritelerine bu gelirin hesabını verebilmek için Bitcoin’i ben buldum diye iddia ettiği de düşünülmektedir.

 

Umarım bitcoini kim çıkardı sorusuna cevap bulabilmişsinizdir.