bitcoin borsası

Türkiye’de bitcoin nereden ve nasıl alabileceğimiz konusunda ilk olarak bitcoini alabileceğiniz Türkiye’deki borsalardan bahsedeceğiz, ilk başta şunu söylememiz gerekiyor ki şuan itibariyle Türkiye’de yasal olarak bitcoin almakta bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bitcoini satın alabilmeniz için Türkiye’de bulunan borsalara üye olup, istediğiniz miktarda bitcoin satın alabilirsiniz;

Türkiye’deki Bitcoin Borsaları

Türkiyede bitcoin borsalarında hesabınızın kimlik onayını yaparak bitcoin satın alabilirsiniz, şimdi bitcoin borsalarını listeleyelim;

 • BTCTurk
 • Paribu
 • Koinim
 • Konieks
 • Bitturk
 • Digilira
 • Ovis
 • Borsabit
 • Sistemcoin

 

Borsalar aslında yapısal olarak birbirleriyle aynı şekilde fakat hacimleri farklıdır, tabi hacimlerinin farklı olması borsalar arasında belirli bir fiyat farklarını da oluşturmaktadır.

Herkes bitcoin borsalarına üye olduktan sonra kimlik onayı gerektiğinde bir adım geri çekilip, satın almaktan vazgeçiyorlar. Bu durumdan çekinen arkadaşlara belirtmeliyim ki asıl kimlik onayı istemeyen borsalardan korkmalısınız, kimlik onayı hem borsaların Türk yasalarında ileride oluşabilecek kanun ve düzenlemelerde kendilerini korumak amacıyla hemde bu borsada oluşan alım ve satımların kanun dışı işlemlerde bulunan insanların bir nevi kaçma planlarını engellemek amacıyla yapılmış bir sistemdir. İkinci olarak güvenli bir borsada işlem yapmak istiyorsanız, borsaların açılış tarihlerini ve günlük hacim miktarlarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu demek değildir ki yeni açılan bir borsa güvenli değil, sadece kendini güvende hissetmek isteyen arkadaşlarımız için paylaşmak istediğim bir kriter.

Bir sonraki yazımdada bitcoin satın aldıktan sonra borsalara güvenmeyen yada uzun vadeli yatırım yapmak isteyen arkadaşlarımız için kendimize özel cüzdanlara borsalardan nasıl aktarabileceğimizi anlatacağım lütfen takipte kalınız.

 

Türkiye’deki Bitcoin Borsalarına Para Yatırma

Türkiye deki bitcoin borsalarında ödeme yöntemleri olarak iki seçenek bulunmakta, kimliğinizi onaylattıktan sonra kullabileceğiniz yöntemler;

 • EFT , HAVALE
 • Sanal kart üzerinden

Para yatırma aşamasını ben sizlere resimli olarak BTCTürk üzerinden anlatmak istiyorum,

 1. Türkiye’deki Bitcoin Borsalarında Para Yatırma Seçeneğini Seçmek

 

2. Türkiye’deki Bitcoin Borsalarına Para Yatırma Yöntemleri

Yatırmak istediğiniz tutarı belirterek, ya papara üzerinden sanal kart ile ücretsiz bir şekilde BTCTürk’e para yatırabilirsiniz veya banka havalesi olarak para yatırabilirsiniz.

*Önemli : Havale yoluyla yapılacak ödemelerde minimum tutar 1.000 TL’dir, sanal kart ile yapılacak ödemelerde bir alt sınır bulunmamaktadır.

Papara Üzerinden Bitcoin Borsalarına Para Yatırmak

Papara üzerinden BTC satın almak istediğinizde dilediğiniz tutarı belirledikten sonra “TRY YATIR” seçeneğine tuşlayarak, Papara sitesine yönlendilireceksiniz. Site üzerinden ücretsiz bir şekilde üye olarak BTC satın alabilirsiniz.

Oluşacak kesinti miktarı aşağıda belirtildiği gibi, %1 Komisyon + KDV’dir.

Diğer konumda sizlere Papara’ya üye nasıl olunur ve yatırılır açıklayacağım.

 

Havale yöntemiyle Bitcoin Borsalarına Para Yatırmak

Yatırmak istediğimiz tutarı yazarak TRY yatır tuşuna basıyoruz. Burada en önemli nokta, havale yapacağınız hesabın kesinlikle size ait bilgilerin olduğu hesaptan yapılmasıdır. Borsada yazacağınız AD-SOYAD ve banka hesap sahibinin AD-SOYAD aynı olması gereklidir.

İkinci olarak burada belirlediğiniz tutar ile havale yaptığınız tutar aynı olmak zorundadır. Eğer sonradan karar değiştirirseniz, yatırma talebini iptal edip tekrardan talep oluşturabilirsiniz.

Üçüncü olarak talep oluşturduktan sonra size verilen Referans Kodunu kesinlikle havale açıklamasında yazmanız gerekmektedir.

Ve son olarakta ilk para yatırma işleminde paranın borsa hesabınıza geçmesi 24 Saat sonra olmaktadır, lütfen bu konuda tedirgin olup hesabıma para geçmedi diye endileşenmeyiniz, sonrasında para yatırma işlemlerinde bu süre 30 DK civarında olmaktadır.

 

Havale işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususları ayrıca belirtilmiştir, lütfen bu kurallara dikkat ediniz.

 

Para yatırma isteğiniz oluşturuldu, şimdi IBAN bilgilisi ve alıcı bilgisini aşağıdaki resimdeki gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Ek olarak, açıklama kısmındaki kodu havale açıklamasına eklemeyi kesinlikle unutmayınız.

 

Evet artık hesabımıza para geçtikten sonra bitcoin alış satış menüsüne girerek bakiyenize bağlı olarak isterseniz hepsiyle isterseniz parçalı olarak bitcoin alabilirsiniz. Bir sonraki konularımızda Gelişmiş Alım-Satım ve Kolay Alım-Satım yöntemleri ile bitcoin almayı sizlere anlatacağım.