bitcoin borsası

Bitcoin nereden kazanılır son zamanların önemli bir sorusu, bazıları tarafından tehlikeli olarak görülürken, bazıları tarafından da geleceğin parası olarak görülmektedir. Hatta bazı ülkeler resmi olarak bu para birimini kabul etmişlerdir. Bazıları ise riskleri yüzünden bu parayı reddetmişlerdir. Bitcoin nasıl kazanılır konusuna gelindiği zaman bunun çeşitli yöntemleri olduğu söylenebilir.

Bitcoin Madenciliği (Mining)

Bitcoin kazandıran yöntemlerden en çok kazandıranı mining denilen madenciliktir. Bitcoin madenciliği, kısaca maden çıkarma işlemi gibidir. Madenciler çıkardıkları madenlerden pay alırlar. Madencilik güçlü donanımlı bilgisayarlar ile yapılabilmektedir. İlk önceleri işlemciler ile yapılan madencilik daha sonraları yerini ekran kartları ile yapılan madenciliğe bırakmıştır. Şimdilerde ise ASIC adı verilen makinalarla madencilik yapılmaktadır. Buradaki kazanç, madencilik işinde kullanılan cihazların gücü ile orantılı bir şekildedir. Cihazın gücü ne kadar arttırılırsa kazanç ta o oranda artacaktır.

Bulut Madencilik (Cloud Mining)

Bitcoin madenciliği yapmak isteyip te, yeterli donanımı, bilgisayarı ya da yazılım bilgisi olmayanlar için Cloud mining adı verilen bir sistem vardır. Cloud mining, internet üzerinde madencilik işi yapan firmalardan, para ile bilgisayarlarını kiralayarak yapılan madenciliktir. Kiralanan bu bilgisayarlar Bitcoin madenciliği yaparak, kiralayana Bitcoin kazandırır. Kiralayanlar herhangi bir tasarrufta bulunmadan, bilgisayar ya da yazılım işiyle uğraşmadan Bitcoin’lerin cüzdanına yatıp yatmadığını kontrol etmesi yeterlidir.

Kripto Para Borsaları

Bitcoin kazanma yöntemlerinden biri de kripto para borsalarıdır. Dünyada ve ülkemizde Bitcoin al-sat işlemlerinin yapılabileceği birçok borsa bulunmaktadır. Bu borsaların günlük işlem hacimleri milyar dolarlar ile ifade edilmektedir. Gerek Bitcoin ve gerekse diğer kripto para birimlerinin değerleri arz ve talebe göre iniş ve çıkışlar yaşamaktadır. Doğru zamanda ve doğru yönde hareket edenler bu iniş çıkışlar karşısında ciddi paralar kazanabilmektedirler. Türkiye’de faaliyet gösteren Btc Turk, Koinim, Paribu gibi birçok kripto para borsası bulunmaktadır.

Musluk (Faucet)

Bitcoin kazanmak için elini taşın altına sokmayan ve bu işe para yatırmak istemeyenler için de bir yöntem bulunmaktadır. Vaktinin büyük bir bölümünü bilgisayara karşısında geçirenler için musluk (faucet)denilen web siteleri bulunmaktadır. Bu sitelerde yapılacak olan birkaç tıklama ile Bitcoin kazanılabilir. Tabi bu sitelerden kazanılacak miktarlar o kadar çok büyük miktarlar değildir ama akmasa damlar misali denemeye değer. Bu sitelere günde birkaç kez giriş yaparak daha fazla kazanmak da olasıdır.

Oyunlar

Bilgisayar başında yapılacak bir iş olmadığında hemen herkes oyun oynayarak vakit geçirmektedir. Hem oyun oynayıp hem de Bitcoin kazanılacak siteler bulunmaktadır. Bu siteler de musluk sistemine benzer şekilde çalışmaktadır. Bu oyunlara günlük olarak girerek hem oyun oynayıp hem de Bitcoin kazanmak mümkündür.

 

 

Umarım konumuz ile beraber bitcoin nereden kazanılır öğrenmişsinizdir.