bitcoin borsası

Bitcoin nerede saklanır, sık sorulan sorulardan biridir. Bitcoinleri saklamak için birçok yöntem bulunmaktadır. Bitcoinleri depolamak için birçok Bitcoin cüzdan yöntemi bulunmaktadır. Bitcoinlari saklamak denilince aslında Bitcoinleri değil, özel kişisel anahtarları saklamak akla gelmelidir. Bitcoin, açık anahtar ve gizli anahtar yardımıyla çalışır. Açık anahtar, hesaba transfer yapılabilmesi için kullanılan ve herkes tarafından bilinen bir anahtar iken, gizli anahtar ise hesaptan para gönderirken işlemi onaylamak için kullanılan bir anahtardır. Gizli anahtarlar cüzdan içinde saklanır.

Bitcoin Saklama Yöntemleri

  • Online cüzdanlar; internet üzerinde, Bitcoin kullanıcılarına ücretli ya da ücretsiz olarak online cüzdan hizmeti veren birçok site vardır. Bu online cüzdanlarda servis sağlayıcılar sürekli yedekleme aldıkları için Bitcoinler korunmaktadır. Bu cüzdanlar çok fazla güvenilir değildir. Site sunucuları saldırıya uğrarsa, Bitcoinler çalınabilmektedir. Ayrıca, servis sağlayıcı başka birisi olduğu için Bitcoinler bir nevi başkasının elinin altındadır. Bu cüzdanların kullanımı kolay olması ve Bitcoin geliştiricileri tarafından desteklenmesi nedeniyle bazı avantajları bulunmaktadır.
  • Mobil cüzdanlar; akıllı telefonlar için geliştirilmiş cüzdanlardır. Bu yazılımların avantajı QR kod kullanmasıdır. Mobil cüzdan avantajları arasında, kullanımı kolaydır, taşınabilirdir, başka bir cihaza kolaylıkla aktarılabilmektedir ve Bitcoin kabul eden mağazalarda kullanılabilmektedir.
  • Çevrimdışı cüzdanlar; en güvenilir Bitcoin saklama yöntemi olan çevrimdışı cüzdan veya diğer adı ile Cold Storage yönteminde Bitcoinler offline olarak saklanarak hacker saldırılarından korunmaktadır. Bu cüzdanlar Public Key ve Private Key adlı iki anahtardan oluşur. Public Key’in başkaları tarafından görülmesinde sakınca bulunmamakla birlikte, Private Key sadece kullanıcıya özel bir anahtardır. Bazı cüzdan geliştiriciler Private Key’i kullanıcılar ile paylaşmamaktadırlar. Bu konuya özellikle dikkat etmek gerekir.
  • Fiziksel cüzdanlar; bu cüzdanlar harici bellek tarzı çalışan cüzdanlardır. USB’ye benzeyen bu cüzdanların avantajları arasında taşınabilir olması ve yüksek güvenlik sunması bulunur.

bitcoin nedir

  • Kağıt cüzdan; Birtcoin’leri çevrimdışı saklamak için güvenilir yöntemlerden biridir. Kağıt cüzdan, daha sonra kolay tarama için özel ve genel anahtar çiftlerini düz metin halinde ya da QR kod olarak kağıt üzerinde barındırırlar. Asla online olarak oluşturulmaması gereken cüzdanlardır. Çok güvenilir bir saklama aracıdır. Güvenliği daha fazla arttırmak isteyenler ise kağıt üzerindeki özel anahtarı bir parola ile şifreleyebilirler. Kopyalanması, dağıtılması ve saklaması kolaydır. Birçok cüzdana göre çok daha fazla güvenlidir. Birçok dijital faciaya karşı güvenilirdir. Ancak, herhangi bir yangın, sel gibi duruma karşı birçok kopyasının saklanması gerekir. Bitcoin hediye çeki olarak kullanılabilir.

 

  • Bitcoin Borsaları

    Bitcoin kullanıcılarının birçoğu kolay olmasından dolayı bu yöntemi kullanmaktadır. Ancak, Bitcoin saklama yöntemlerinin içinde en riskli olanı bu yöntemdir. Ayrıca, borsanın hacklenmesi sonucu Bitcoinler çalınabilir. Bitcoin nerede saklanır sorusuna bir çok çözümü sunmuş olduk.