bitcoin borsası

Bitcoin Madenciliği Riskleri Nelerdir sorusu tüm mining yapmak isteyenlerin aklındaki sorudur. Blockchain teknolojisi iş dünyası üzerinde büyük bir etkiye sahip olmaya başlıyor ve bu da tamamen yeni endüstrilerin yaratılmasına neden oluyor. Bitcoin madenciliği bu fırsatlardan en kazançlı olanıdır. Girişimci ya da maden işletmecisi olanlar, madenciliğe başlamadan önce bazı konuları dikkate almalıdırlar.

Bitcoin Madenciliğine Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yasal Riskler

Bitcoin madenciliğine başlamadan önce ilk olarak dikkat edilmesi gereken konu, Bitcoin madenciliğinin yaşanılan ülkenin yasalarına uygun olup olmadığıdır. Birçok ülkede Bitcoin madenciliği tamamen yasaklanmıştır. Bitcoin madenciliğine başlamadan önce, yaşanılan ülkede yasal riskleri çok iyi bilmek gerekir.

  • Donanım Yatırımı

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli risk faktörü, madencilik için uygun elementlerin seçilmesidir. CPU, GPU veya ASIC’ler arasından seçim yapmak gerekir. Bu donanımlar için ne kadar para harcanacağının yanı sıra, kripto para madenciliğinin hangi donanımlara izin verdiği önemlidir. Bitcoin ASIC donanımına izin verirken Bitcoin Gold buna izin vermez. Daha fazla şifrelemeye dayalı algoritmalar kullanmaktadır. Bu da ASIC donanımının avantajını ortadan kaldırarak GPU’ları daha ekonomik bir seçenek haline getiriyor. Bu durum, giriş seviyesindeki, donanıma 1.000 Dolar vermek istemeyen madenciler için iyi bir seçenektir. Ancak, bunun sonucu olarak madenciler için çok para kazanma seçeneği de ortadan kalkmış oluyor.

En Minik Kriptoları Toplamak

  • Konsensüs Algoritması Eğilimleri

Madencilikte göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden biri de, gelecekte kullanmak için madencilik yapanların, fikir birliği algoritmasıdır. Bu proje şuan kanıt prosedürünü kullanıyorsa, kripto para birimi minimize edilemez. Ayrıca, daha fazla Proof of Work projesi, Proof of Stake ve karma konsensüsü algoritmalarına doğru ilerlemektedir. Madencilerin bu değişikliklerin farkında olması gerekir. Şuan için verilen bir kripto sonsuza kadar verilecek anlamına gelmemektedir.

  • Değer ve Risk

Herhangi bir iş için yapılan yatırımın uzun vadede nasıl bir faydaya sahip olacağı önemli bir konudur. Bitcoin madenciliğinde zorlukların artması ve blok ödüllerinin azalması gibi faktörler, harcanan donanım ve elektrik maliyetlerini karşılayıp karşılamayacağı önemli bir konudur. Burada net bir işletme kaybı yaşanabilir.

  • Parasal Arz

Belirli bir para biriminin temini, hangi kripto para birimine bakıldığında en önemli belirleyici faktör olabilir. Bazı yeni madenciler arzın maksimum arza karşı dolaştırılması konusunu unutmaktadırlar. Ethereum ve Monero gibi kripto paraların maksimum kaynağı bulunmamaktadır. Başarılı madencilik operasyonları bile, artan kullanılabilirlik nedeniyle madencilerin beklenen değerine ulaşmayabilir. Öte yandan enflasyon talebini karşılayamayacak olan maksimum araza sahip bazı kripto paralar da olacaktır. Her iki senaryoda da uzun vadeli bir portföy oluşturma stratejisinin bir parçası olarak bu tarz kripto paralar risk oluşturmaktadır.

 

 

Bitcoin Madenciliği Riskleri Nelerdir sorusuna cevap bulmuş olduk.