bitcoin borsası

Bitcoin Madenciliği için Gerekli Programlar Nelerdir sorusu herkes tarafından soruluyor. Bitcoin fiyatı artmaya başlaması ile birlikte Bitcoin madenciliği yeniden gündeme gelmiştir. Herhangi bir cihaz almadan ya da yatırım yapmadan Bitcoin madenciliği nasıl yapılır sorusu birçok kişinin kafasını kurcalamakta ve internet üzerinden bu konu çok araştırılmaktadır. Ücretsiz olarak Bitcoin madenciliği yapılabilir. Bunun için Minergate isimli bir site vardır.

Madencilik Nasıl Çalışır?

Bitcoin ile yapılan tüm işlemler, bağlı olduğu Blockchain kayıtlarına işlenir ve üyeler her yapılan işlemi onaylar. Onaylama işlemi yapıldığında ilgili tutar cüzdandan düşerek karşı tarafa eklenir. Bitcoin işlemleri, Blockchain kayıtları üzerinde herkes tarafından görülebilir. Madencilerde, bu işlem sonunda bloğu tamamladığı için ödül olarak belirli miktarda BTC ile ödüllendirilir. Yapılan işlemlerin sayısı her geçen gün arttıkça blok uzunlukları da fazla olmakta ve 21 milyon olan maksimum Bitcoin seviyesine yaklaşıldıkça, blok başına dağıtılan ödül miktarı da azalmaktadır. Ev veya iş yerlerindeki bilgisayarlar ile madencilik yapılabilir ancak bunun bir kazanç kapısı olarak görülmesinden ziyade bir tecrübe olarak görülmesi daha uygundur.

Minergate İle Madencilik

Minergate sitesinde Bitcoin’in yanı sıra Bytecoin, Monero ve Dash gibi altcoinlerin de madenciliği yapılabilmektedir. Minergate tarafından kullanıcılarına iki farklı hizmet sunulmaktadır. Birincisi, herhangi bir yazılım indirmeden tarayıcı üzerinden ücretsiz olarak madencilik, ikincisi ise yazılım indirerek madencilik yapılabilmektedir. Minergate ile madencilik yapmak isteyenler, siteye üye olduktan sonra ana sayfadaki Web Mining sekmesine tıklayarak istenilen coin seçilir ve madenciliğe başlanabilir. İkinci yöntemde ise yine siteye üye olduktan sonra ana sayfa üzerindeki download sekmesinden yazılımı indirip, istenilen coin seçilir ve madenciliğe başlanabilir. Madencilik için indirilecek olan yazılım, Windows, MAC, Ubuntu ve Fedora işletim sistemleri için uygundur.

NiceHash Miner

En çok kullanılan madencilik programlarından biri olan NiceHash Miner, kullanılan ekran kartına göre indirilerek bilgisayara kurulur. Programın kurulumu tamamlandıktan sonra, ilk olarak set your wallet yazan kısma tıklayarak Bitcoin cüzdan adresi girilir. Cüzdan adresi kaydedildikten sonra start sekmesine basılarak madenciliğe başlanır. Program başladıktan sonra ilk olarak sistemi optimize eder. Bu işlem biraz uzun sürebilir. Ancak, bu işlem bir defaya mahsustur. Sistem açık kaldığı müddetçe program madenciliğe devam edecektir. Program üzerinden günlük ve aylık kazançlar görülebilir. Bu oranlar kazma zorluğuna, sistem performansına ve Bitcoin fiyatına göre farklılık gösterebilir.

Computta Smart Miner

Tamamen ücretsiz olan computta smart miner bilgisayara indirdikten sonra, program bilgisayar açıkken arka planda çalışmaya devam eder. Program, bilgisayarın GPU ve CPU kapasitesine göre optimizasyon yaparak, günlük, haftalık ve aylık ne kadar kazanılacağını hesaplar.

 

Bitcoin Madenciliği için Gerekli Programlar Nelerdir sorusuna cevap bulmuş olduk.