bitcoin borsası

Bitcoin madenciliği elektrik tüketimi, bitcoin fiyatlarının ve popüleritesinin artmasıyla akıllardaki soru olmuştur. 2017 yılının başında 1000 dolar seviyelerinde seyrederken 2018 ortalarında değeri 8 bin dolara yaklaşan kripto para Bitcoin, tüm dünyanın gündemini meşgul etmeye devam etmektedir. İlk ortaya çıktığı 2009 yılından beri üzerinde yoğun tartışmaların sürdüğü Bitcoin, bazı ekonomistler ve uzmanlar tarafından geleceğin parası olarak savunulurken, bazılarına göre ise kesinlikle uzak durulması gereken bir balon olarak adlandırılmaktadır. Bu tartışmalar sürerken bir yandan da Bitcoin madenciliğikonusu gündemde önemli bir yer tutmaktadır. Bitcoin’in son kullanıcıya yayılma hızındaki artış iler birlikte, bu teknolojiye harcanan enerjinin miktarındaki artış ta ciddi boyutlara ulaşmıştır. Enerji tüketimindeki bu artışın Bitcoin’in değerindeki artışa bağlı olarak arttığı yadsınamaz bir gerçektir. Kripto paraların gelişimi üzerine yayınlar yapan Digiconomist.net’e göre Bitcoin madenciliği için harcanan yıllık elektrik tüketimi 32 terawatt saattir. Bu da dünya elektrik tüketiminin % 0,15’ine tekabül etmektedir.

Bitcoin ve Avrupa Ülkeleri Elektrik Tüketimi Karşılaştırma

Dünya elektrik tüketiminde Çin, ABD, Rusya, Hindistan, Japonya, Almanya, Kanada, Brezilya, Güney Kore ve İngiltere ilk sıralarda yer almaktadır. İngiltere’nin yıllık elektrik tüketiminin % 9,4’ü kadar Bitcoin madenciliği elektrik tüketmektedir. Türkiye’nin küresel elektrik tüketiminde 20. sırada yer aldığı göz önüne alındığında Bitcoin madenciliği küresel anlamda Türkiye’nin % 14,3’ü kadar elektrik tüketmektedir. Bitcoin madenciliği 20’den fazla Avrupa ülkesinin tükettiği enerjiden daha fazla elektrik tüketmektedir. Bitcoin elektrik tüketimi bu şekilde artmaya devam ettiğinde 2020 yılında dünyanın tüm enerji üretimini tüketeceği öngörülmektedir.

Bitcoin ve Visa Elektrik Tüketimi Karşılaştırma

Bİtcoin’in bu kadar aşırı elektrik tüketimine karşın geleneksel ödeme yöntemleri ne kadar elektrik tüketmektedir, asıl merak edilen soru budur. Bu konuda yine Digiconomist.net tarafından yapılan karşılaştırmaya göre, dünyadaki en önemli ödeme sistemlerinden biri olan Visa, Bitcoin’in bireysel yapılan her işlemine harcadığı 235 KWh enerjinin sadece % 2’si kadar enerji harcamaktadır. Visa’nın iki veri merkezi günde 200 milyon işlem gerçekleştirirken, Bitcoin ağı sadece 350 binin altında işlem gerçekleştirmektedir. Burada, Bitcoin’in bu kadar elektrik enerjisi harcamasının altında yatan en büyük nedenin “Güvenlik” olduğu ortaya çıkıyor. Yapılan işlemlerin hiç kimsenin ya da otoritenin kontrolü altında olmaması, sistemin kendisini her türlü saldırıya karşı korumasını gerektiriyor. Bitoin sistemindeki tek koruyucu ise madencilerdir.

Bitcoin Madenciliği ve Rakamlar

  • Bitcoin’in ortalama yıllık elektrik tüketimi 32,68 TWh
  • Küresel enerji tüketiminde Bitcoin’in payı % 0,15
  • Bitcoin bir ülke olsaydı, elektrik tüketiminde 61. sırada olurdu
  • Dünyadaki madencilik operasyonlarının yıllık geliri 16,19 milyar dolar
  • Bitcoin madenciliği yıllık elektrik tüketimi maliyeti 1,6 milyar dolar
  • Her bir işlem için harcanan enerji miktarı 235 KWh

 

bitcoin madenciliği elektrik tüketimi sorularına umarım cevap bulmuşsunuzdur