bitcoin borsası

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA), “Bitcoin Rüzgarı ve Kripto Paraların Geleceği” başlıklı bir panel düzenledi.

SETA’dan yapılan açıklamaya kadar, “Bitcoin Rüzgarı ve Kripto Paraların Geleceği” konulu panel, SETA Ekonomi Araştırmaları Direktörü Nurullah Gür’ün moderatörlüğünde, ekonomi yazarı Erkin Şahinöz ve İslam Memiş ile SETA Ekonomi Araştırmacısı Şerif Istek’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Panelde, son dönemde popüler olması sebebiyle gündemde fazlaca yer bulan Bitcoin ve kripto paraların gelişimi ve geleceği tartışılırken, Blockchain teknolojisinin getirdiği büyük mutasyon ele alındı.

Şerif Dilek, blockchain teknolojisiyle birlikte yaşanan dönüşümün etkisine dikkati çekerek, Bitcoin’in konsept olarak varlığının önemine muhabere etti.

Bitcoin’in küresel kriz sonrasında insanların finans dünyasına güvenlerini kaybettikleri bir dönemde alternatif bir para birimi olarak gündeme geldiğine değinen Istek, kripto para piyasasına dair aktüel verileri ve dünyadaki mevcut durumu anlattı.

Istek, Bitcoin’in tükettiği enerji boyutuyla çevresel etkilerinin önemli sorun alanı olduğunu ifade ederek, Bitcoin özelinde kripto paraların fiyatlarındaki istikrarsızlık ve fazla dalgalanma, yasal statülerinin belirsizliği, az önce yeteri değin piyasa derinliğine sahip olmaması ve spekülatif yatırım arabulucu olarak kullanılması gibi riskler bulunduğunu dile getirdi.

“DEVLETLERİN BU PİYASALARI DENETLEMESİ VE DÜZENLEMESİ GEREKİYOR”

Erkin Şahinöz ise Blockchain teknolojisinin dinamik bir işlem içerisinde geliştiğini belirterek, Bitcoin’in bankalar gibi aracı kurumlara ihtiyaç duymayan ve arkasından herhangi bir devlet, hükümet, merkez bankası, bürokrasi olmayan bir layık transfer aracı olarak önemini vurguladı.

İslam Memiş de Blockchain teknolojisinin ve kripto paraların gelecek taahhüt ettiğini, ama burada devletlerin tutumlarının asli belirleyici olacağını bildirdi.

Kripto paraların gerisinde herhangi bir otoritenin olmayışının sorgulanması gerektiğini ve devletlerin para basma gücüne karşı bir meydan okumaya gürültüsüz kalınmayacağını dile getiren Memiş, kripto paralara yatırım yapan insanların mağdur olmaması için devletlerin bu piyasaları denetlemesi ve düzenlemesi gerektiğini vurguladı.