bitcoin borsası

HEMEN, ABD Merkez Bankası’nın en tecrübeli yöneticisi, uzun zamandır işin başında olan ve New York Merkez Bankasının Başkanlığı yapmakta olan William Dudley’dir.

Dudley uzun zamandır “Bitcoin” konusunda susmuştu ve olanları yakından incelemekte idi. Sonunda da karar vermiş olacak fakat, kısa vakit önce medyaya : “Bitcoin alanlar sonunda çok yüksek ziyanlara uğrayacaklar!” dedi.

Dudley, geçtiğimiz perşembe günü, New York’ta “Bu “crypto” para denen şeylerin doğrusu fazla güvenli olmayan olduğunu düşünüyorum. Çünkü pratik olarak değerlerinin ne olduğu veya olabileceğini belirleyebilmek pek olası değil!” demişti.

Dudley geçtiğimiz dönemde büyük fırtınaların tahrip yarattığı Puerto Rico ve de ABD Virgin Adalarında konuşurken de, sorulan soruların en çoğu “bitcoin” ve benzerleri konusu ile ilişkili bulunuyordu. Ama Dudley, zaten yalnızca bu naylon paraların devlet ile alakası değil, devlet politikalarınla da ilişkisi değil diyordu. Çünkü dijital paralar bilindiği gibi salt elektronik olarak mevcuttular.

diğer taraftan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi de bu ayın başında insanları uyarı etmiş ve de “Dijital para denilen şeyler , “fazla fazla riskli şeyler olarak değerlendirilmeli !” demişti.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney de geçtiğimiz pazartesi günü Reuter’s de konuşmuş ve “ Bu dijital paralar bugüne dek çılgınca çıkıp indiklerinden, insanları can sıkıcı duruma getiriyorlar!” demişti. Hele Bitcoin’un layık dalgalanması bilenler için durum çılgınca idi.

Bitcoin 20 Mart 2017 tarihinde, 946 dolar değerinde idi. 18 Aralık 2017 tarihinde ise Bitcoin 19.501 dolar değerine çıkmıştı. Sonra 10 000 doların altına düştü, bir ara 6000 değerine değin geriledi.

Dudley Bitcoin ve benzerlerinin afet yaratma potansiyeli olduğunu düşünüyor, FED yöneticilerinin diğerleri de benzer değerlendirmeler yapıyorlar. HEMEN FED’in idare kurulundaki kişilerden Randal Quarles daha kasım ayında “Bugünkü kullanımı manâlı olmadığı için, değer iniş ve çıkışı bir anlama gelmiyor. Fakat bu paralar alenen kullanılır ışık halkası gelirse, o zaman dijital paralar fazla kayda değer mali stabilite sorunu yaratabilir diyordu.

Tüm dijital para kurumlarının varlıklarını topladığınız süre kabaca şu günlerde 450 milyar dolar kadar bir varlıktan bahsediyoruz. FED’in hesabına göre ise FED’in yarattığı dolar ise toplamda 1.6 trilyon dolar değin.

Bitcoin ve benzerlerini sevenler ise devlet kontrolunda olmadığı için onu sevmekteler. Ama bazı uzmanlar da insanların Bitcoin alabilmek için kredi aldıklarını görünce “Bu felakettir !” demekteler!