bitcoin borsası
Kötü niyetli bilgisayar korsanları, emniyet önlemleri çelimsiz olan bulut sistemlerini tek tek ele geçirerek, gürültüsüz sedasız kripto para madenciliği için kullanıyorlar. Tesla’nın bulut sistemi yoluyla bağlanan otomobil işlemcileri ise korsanların yeni hedefi oldu.

İnternete bağlanan az daha her cihazın içinde bir işlemci var. Enerjik veya kuvvetsiz amaca uygun olarak üretilen milyarlarca işlemci, total anlamda büyük büyük bir veri işlem gücünü beraberinde getiriyor. Veri işlemden sorumlu birimlerin, modern bilişim sistemlerinde etkin olarak kullanıldıkları bir diğer alan ise kripto para madenciliği. 

Kripto para madenciliği için kişisel kazancı arttırmanın birincil ve en manâlı şartı, kuvvetli işlemcilerle kurulu bir sisteme sahip almak. Fazlasıyla maliyetli olan bu işlemcilerin bulunduğu madencilik sistemleri, ekstra kartlarının (GPU) ve merkezi işlemci birimlerinin (CPU) fiyatlarında jet hızında yükselişe neden oldu. Firmalar üretim talebine yetişemez ülkü geldiler.

Bu işlemcilere yüksek tutarda para tüketmek istemeyen bilgisayar korsanları ise, halihazırda internete bağlanan güvenlik önlemlerinin güçsüz olduğu sistemlere gözlerini diktiler. Vasıta içi otomasyon sistemlerini gözden geçirmek için Tesla otomobillerinde bulunan bulut ağı ve işlemciler de dolambaçlı olarak korsanların hedefleri arasına girdi. 

Bulut güvenliği firması olan RedLock göre saptama edilen en son örnek, kimi vakit parola koruması bile bulunmayan Tesla’nın bulut sistemini merkeze alıyor. Otomobiller içinde yer alan AWS adındaki bir sistemi kullanan bilgisayar korsanları, işlemcilerin gücünü kullanarak kripto para madenciliği yapabiliyorlar. RedLock araştırmacıları otomobil sahibinin ruhu bile duymadan bu işlemleri gerçekleştirerek, ağın ne dek güvensiz olduğunu gözler önüne serdiler. 

Böyle saldırıların önüne geçmek için bulut sistemlerinin önemli güvenlik önlemleriyle korunması gerekiyor. Bilgisayar korsanları son derece bilgece davranarak emniyet açıklarını para için kullanıyorlar. Bu konuda en büyük atama, laf konusu bulut sistemlerinin üreticileri olan Tesla gibi önemli firmalara düşüyor. 

Tesla tarafından konuyla ilgili üretilmiş resmi bir yorumlama hemen şimdi bulunmuyor.

Kaynak : https://techcrunch.com/2018/02/20/poor-cloud-security-let-hackers-mine-cryptocurrency-on-teslas-dime/