bitcoin borsası

Çin’in Wikipedia’sı olarak gösterilen Baidu Baike, kendi web adresinde bulunan makalelerdeki değişikleri takibi için Blockchain kullanmaya başladı.

Wikipedia’nın Çin’deki benzeri olan Baidu’nun bunu yapmasının amacı olarak şeffaflığını arttırmak ve yayımlanmış olan makalelerdeki değişikleri kolay bir biçimde takip ede bilmesi için böyle bir tercihte bulunduğu tahmin ediliyor.

Baidu Baike tarafından henüz böyle bir açıklama gelmese de kendi kullanıcıları tarafından yapılan değişikliklerde Blockchain ağında depolandığını fark edildi. Medyada çıkan haberlere göre platformda yapılan gelişmeler kullanıcılara Pazartesi gününden itibaren sunuldu.

Çin’in Wikipediası Baidu

Çin’in yasakları sebebi ile ülkede popüler birçok web hizmetine erişim sağlanamamaktadır. Baidu Baike internet üzerindeki yasaklar sebebi ile Wikipedia’nın alternatifi olarak 2008 yılında kurulmuştur.

Baidu’nun Blockchain teknolojisini kullanmasının diğer bir sebebi olarak verilerinin güvenliğini arttırmak ve güvence altına alma olarak tahmin ediliyor. Ayrıcana Wikipedia’da olduğu gibi Baidu kullanıcılarının da makaleler üzerinde değişiklik yapmasına izin verecek.

Baidu’nun verilerine göre 15 milyon üzerinde giriş ve yaklaşık oarak 6,4 milyon kullanıcısı bulunmakta. Baidu’nun Blockchain  ile ilk tanışması değil. Baidu Baike 2018 yılının Ocak ayında geliştiriciler için Blockchain tabanlı uygulamalar geliştirilmesi için kendi Blockchain  tabanlı platformunu kurmuştur.