bitcoin borsası

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Brüksel’de kamu ve özel sektör temsilcileriyle kripto paraların etkilerinin görüşüldüğü bir toplantı düzenledikten sonra basına açıklamalarda bulundu.

Toplantının AB’nin üzerinde çalıştığı finansal teknolojilerle ilgili eylem planının içeriğini desteklemeyi amaçladığını anlatan Dombrovskis, finansal teknoloji eylem planını mart ayı başında açıklayacaklarını söyledi.

AB’den Bitcoin Uyarısı

“KÜRESEL BİR HAL ALDI”

Dombrovskis, küresel kripto para ticaretinde Avrupa’nın küçük bir paya sahip olduğuna ve bu konuda G-20 ortaklarıyla uluslararası bir standart belirlemeye çalışacaklarına dikkati çekerek, “Bitcoin ve diğer kripto paralar, yatırımcılar, tüketiciler ve aracılarla küresel bir hal aldı.” diye yorum yaptı.

Toplantıda, kripto paraların finansal piyasalara etkileri, bunlardan doğan risk ve fırsatlarla halka arzlarda yaşanan gelişmelerin ele alındığını anlatan Dombrovskis, “Blockhain teknolojileri finansal piyasalar için gelecek vaat ediyor. Bu alanda rekabetçi olmak için Avrupa’nın bu yeniliğe kucak açması gerekiyor.” açıklamasında bulundu

Avrupa Birliği Bitcoin Yorumu

Tüketici ve yatırımcıları kripto paraların riskleri konusunda net biçimde ve sürekli uyarmanın önemine işaret eden Dombrovskis, “Kripto paralar geleneksel anlamda para birimleri değildir, değerleri hakkında bir garanti yoktur ve önemli ölçüde spekülasyona maruz kalırlar. Bu durum tüketici ve yatırımcıları büyük ölçüde kayıp riskine maruz olabilir.” olabilir değerlendirdi.

Dombrovskis, kripto paralar ve ilgili hizmetlerin mevcut düzenlemelerle ne şekilde denetlenebileceğini ele aldıklarını dile getirdi.

Kripto varlıkların kara para aklama ve illegal eylemlerin finansmanında kullanılma riskleri olduğunu anımsatan Dombrovskis, gerekli adımları atmaya hazır olduklarını vurguladı.