bitcoin borsası

Son dönemin popüler yatırım araçlarından biri haline gelen bitcoin dijital kripto bir paradır. 2009 yılında işlem görmeye başlayan sanal para bitcoin geçtiğimiz aylarda 20 bin dolar seviyelerine kadar yükselmişti. 2017’nin son günlerine girilirken bitcoin güvenli mi sorularının ön plana çıkmasıyla çeşitli ülkelerin merkez bankalarından farklı açıklamalar gelmesiyle ciddi bir düşüş yaşamıştı. Biz de bitcoin güvenli mi ve bitcoin nasıl korunmalı gibi konularda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Risk sermayedarları, tüccarlar ve siber güvenlik uzmanları bitcoin hakkında övgü dolu sözler sarf ediyor. İnternet teknolojisin bizlere kazandırmış olduğu en önemli yeniliik ve yatırım araçlarından biri haline gelmiş durumdadır. TL, Dolar, Euro ve benzer uluslararası para birimlerine göre bazı farklılıkları söz konusudur. Bu farklılıkları şu şekilde sıralayabiliriz.
• Herhangi bir merkez bankası tarafından basılmıyor olması
• Bir devlete ya da bir hükümete bağlı olmaması
• Yapılan işlemlerin yalnızca çevrimiçi olarak yapılabilmesi ve dijital imza ile korunabiliyor olması
• Hesapların dondurulamaması

Yukarıda belirtmiş olduğumuz özellikler siber saldırganların iştahını da kabartmış durumda. Bitcoin güvenli mi noktasında en temel risklerden biri siber saldırganlardır. Yalnızca internet ve bilgisayar üzerinden işlem yapılması, elle tutulur bir para olmaması ve benzer durumlardan dolayı bitcoinin güvenilirliği yatırımcıları endişeye sürüklemektedir.

btc

Bitcoin Güvenli mi?

Bitcoin Üretimi Nasıl Yapılır?

Bitcoin üretimi yapabilmek için işlemci gücünüz çok yüksek olmalıdır. Yüksek işlemci gücünü elde etmek için siber saldırganlar ciddi şekilde faaliyet gösteriyor. Yatırımcıların verilerini ve sanal cüzdanlarını bu saldırganlar ciddi şekilde tehdit etmeye devam ediyor. 1 Milyar doları aşkın bir piyasa değerine sahip olan bitcoin son zamanlarda değer kaybetmişe benziyor. 10 bin dolar seviyelerinden işlem görmekte ve yeniden yükseliş trendine hazırlanmaktadır.

Bitcoin hakkında bilgiler konumuzuda kesinlikle okuyun.

Bitcoin Nasıl Korunmalı?

Bitcoin yatırımcılarının sanal paralarını korumak için yapması ve dikkat etmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Bu konularda dikkat edilmesi durumunda kripto paralarınızı siber saldırganlara karşı koruyabilirsiniz.
• Yatırımlarınızın tamamını hesabınızda tutmamalısınız. Günlük kullanımlar için bir miktar hesabınızda olabilir. Ancak, geri kalan bitcoinler güvenli bir ortamda saklanmalıdır. Bunun için çevrimdışı cüzdanlar elde edebilirsiniz.
• Çevrimiçi hizmetlerin seçimi dikkatli yapılmalıdır. İşlem yaparken bilinen ve güvenilir kurumları tercih etmelisiniz.
• Elde ettiğiniz bitcoin cüzdanlarını düzenli bir şekilde yedeklemenizda fayda var. Olası virüs ve çalınmalara karşı yedekleme her zaman yapılmalıdır.
• Çevrimdışı cüzdanınızı muhakkak şifrelemeniz gerekiyor. Siber saldırganlara karşı tahmin edilmesi zor şifreler tercih etmelisiniz.
• Bitcoin yazılımlarını düzenli olarak güncellemeyi ihmal etmeyin. Güvenli ve teknolojik olan yazılımlar her zaman için daha güvenlidir.
• Bitcoinleri korumak için dijital imzalarınızı sınırlamayın. Mümkün olduğu kadar birden fazla imza tercih edebilirsiniz.
• Bilgisayarınızı her zaman güvende tutun. Hırsızlık ve virüs gibi durumlara karşı gerekli olan tüm tedbirleri uygulayın. Bu şekilde bitcoin yatırımlarınızı en iyi şekilde korumuş olursunuz.