bitcoin borsası

Bitcoin fiyatı neye göre artar veya azalır bir çok insanın aklındaki bir soru. Kripto para sektörüne olan ilginin artmasının belki de en büyük nedeni Bitcoin’in fiyatındaki inanılmaz yükselişlerin olmasıdır. Bitcoin’in fiyatındaki bu şaşırtıcı yükselişlerin arkasında yatan etkenler nelerdir, kripto para meraklılarının en çok merak ettiği soru budur. Bitcoin’in değeri belirlenirken, aynen döviz piyasasındaki kurallar geçerlidir. Fiyatlar, arz ve talebe göre belirlenmektedir.

Bitcoin’in Fiyatının Artmasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Bitcoin fiyatı arz ve talep ile belirlenmektedir. Bitcoin piyasada tercih edilmesi onu popüler hale getirecektir ve bu durum da fiyatının artmasına neden olacaktır. Bitcoin’in fiyatının artmasının arkasındaki temel neden budur.

  • Fiyatının Değerli Olması;  Bitcoin sınırlı sayıda üretildiği için fiyatı değerlidir. Toplamda 21 milyon adet üretilecek olan Bitcoin’in, şu ana kadar yaklaşık 16,5 milyon adedi üretilmiştir.
  • Tüm Dünyada Kabul Görmesi; Bitcoin’in tüm dünyada kabul görmesi fiyatının da artmasına neden olmaktadır. Dünyada yüz milyonlarca kullanıcı tarafından yatırım aracı olarak kullanılan Bitcoin aynı zamanda birçok ülkede de resmi olarak kabul görmeye başlamış hatta bazı ülkeler yasal düzenlemeler getirmişlerdir.
  • Arz ve Talep; Bitcoin’e olan talep fiyatının artmasında etken rol oynamaktadır. Bu durumda karşımıza Bitcoin neden talep görüyor, sorusu çıkmaktadır. Bitcoin, herhangi bir üçüncü kuruma ihtiyaç olmadan, minimum transfer ücretleri ile hızlı bir şekilde transferi gerçekleştirilebilmektedir. Fiyatı, enflasyondan, ülke ekonomilerinden ve siyasetten kesinlikle etkilenmez. Çünkü anonim bir yapıya sahiptir ve herhangi bir ülkeye ve kuruluşa bağlı değildir. Tüketiciler bazı işletmelerden Bitcoin ile alışveriş yapabilmektedirler. Bitcoin’in kur artış ve azalışları arasındaki farklar yüksek olduğu için alım-satım amaçlı kullanıldığı zaman yüksek karlılıklar bırakmaktadır. Bu nedenlerle Bitcoin’e olan arz ve talep artmaktadır.
  • Değer Döngüsü; tüm sayılan bu etkenler Bitcoin’in daha fazla kitlelere ulaşmasını sağlar ve yeni kitlelerin eklenmesiyle bir döngü oluşur. Faktörler Bitcoin’in fiyatını arttırır, fiyat arttıkça yeni kitleler eklenir ve arz ve talep artar ve bunun sonucu olarak Bitcoin’in fiyatı artar. Bu değer döngüsü katlanarak devam eder.
  • Karlılık; Bitcoin, bir yatırım aracı olarak düşünüldüğünde yüksek karlılık getiren bir dijital varlıktır. Trade işlemlerinde kur artış ve azalış farkları arasındaki fark yüksek karlılık getirmektedir. Arbitraj’dan yararlanmak isteyenler de, borsalar arasındaki farklılıklardan dolayı yüksek karlar elde ederler. Bunların yanı sıra, uzun vadeli yatırım aracı olarak düşüneneler de Bitcoin fiyat yükselişinden oldukça yüksek karlar elde etmişlerdir.
  • Ana Kripto Para Olması; kripto para piyasasında Bitcoin’den sonra türeyen 1600’e yakın altcoin vardır. Ancak, bu altcoinleri alabilmek için öncelikle Bitcoin almak gerekiyor. Bu durum da Bitcoin’in arz-talep dengesini arttırmaktadır. Altcoin para piyasasının işlem hacmini arttırmak, buna paralel olarak Bitcoin’in değerini de arttırmaktadır.

Altcoinler