bitcoin borsası

Bitcoin Cash Madenciliği, karmaşık olan matematiksel bulmacaları çözme sürecidir. Her kripto para topluluğunun en önemli kısmı madencilerdir. Madenciler hem işlemleri yasal olarak yaparlar hem de yeni coinleri dolaşıma çıkarırlar. Madenciler, bir işlem bloğunu başarılı bir şekilde oluşturdukları aman ödüller alırlar. Bitcoin Cash ağında ödül şu anda blok başına 12,5 BCH’dir.

Bitcoin Cash Madenciliğine Nasıl Başlamalı?

Gelecekte madencilikten elde edilen coinlerin saklanacağı bir cüzdan oluşturulmalıdır. Ayrıca, güvenlik önlemi olarak bir wallet.dat dosyasını ayrı bir cihaza yedeklemek gerekir. Bilgisayarın çökmesi ya da saldırıya uğraması sonucu, bu dosya olmadan para geri alınamaz. Daha sonra yalnız mı madencilik yapılacak yoksa bir madencilik havuzuna mı girileceği konusu netleştirilmelidir. Madencilik havuzları, bir gurup madencinin bilgisayarlarının güçlerini birleştirerek oluşturdukları bir platformdur. Bir havuzda algoritmalar daha kolay çözülebilecektir. Havuz bir ödül aldığında, kullanıcıların havuza yaptıkları işlemci gücü katkısı oranında pay alırlar. Bunun yanı sıra kendi başına madencilik yapan biri bir işlem blokundan 12,5 BCH tek başına kazanır. Yalnız başına madencilik için yüksek donanımlı cihazlara ve yüksek elektrik enerjisine ihtiyaç vardır. Bu nedenle genellikle madenciler havuzları tercih etmektedirler.

Bitcoin Cash Bitcoin’den Daha mı Karlı?

Bitcoin Cash madenciliği, Bitcoin madenciliğine benzemektedir. Ancak, birkaç temel farkı vardır. Bitcoin’in blok sınırı 1 MB iken Bitcoin Cash’in blok sınırı 8 MB’dır. Bu nedenle, Bitcoin madenciliği için daha büyük bloklar, daha fazla hesaplama gücü ve çıkarılmak için daha fazla yatırım gerekmektedir. Ayrıca büyük bloklar madenci için daha fazla işlem ücreti anlamına gelmektedir. Her iki kripto para aynı Blockchain’i paylaşmaktadır. Her iki kripto para için de ödül 12,5 coindir. Bununla birlikte Bitcoin Cash’in fiyatı 1.064 Dolar iken Bitcoin’in fiyatı ise 7,600 Dolar’dır. Aradaki bu fark şaşırtıcıdır.

Bitcoin Cash Madenciliği İçin Donanım ve Yazılım

Bitcoin Wallet (Cüzdan)

Madencilik, ASIC madenciliği yapılıyorsa karlıdır. Ayrıca, Bitcoin Cash madenciliği için birçok program vardır. Bunlardan en popüler olanları CGminer ve BFGminer’dir. Bu iki programın arayüzü çok karmaşıksa EasyMiner kullanılabilir. Seçilen yazılım donanımdan etkileneceği için, donanımla uyumlu programlar alınmalıdır. Madencilik havuzları kullanılacaksa, en iyi Bitcoin Cash madencilik havuzları;

 

 

  • BTC.com
  • F2Pool
  • ViaBTC
  • Bitcoin.com
  • AntPool
  • BitClub
  • BTC.top

BCC Bulut Madenciliği

Bitcoin Cash madenciliği için yatırım yapmak istemeyenler, bulut madenciliği seçeneğine yönelirler. Bulut madenciliği, uzak veri merkezlerinden paylaşılan bilgisayar işlemci gücünün kullanılmasını gerektirir. En popüler bulut madenciliği hizmetleri, Hashflare ve Genesis Madenciliktir.