bitcoin borsası

Türkiye’de geçmiş 5 yıla kadar pek bilinmeyen kripto paralar, yenidünyanın para birimi olacak ve belki de gelecekte kâğıt paraların yerini almaya adaydırlar. Ülkemizde eskiden bilinmeyen, bilinse bile çok fazla önem verilmeyen bu kripto paralardaki son yıllardaki inanılmaz yükseliş bu paralara olan ilgiyi arttırmıştır. Bu durumda Türkiye’deki yatırımcılar Bitcoin almak için yabancı coin borsalarına yönelmişlerdir. Ancak, yabancı Bitcoin borsaları ile direk alım yapamayanlar, Türk coin borsalarından alım yapmaya ve Bitcoinleri yabancı borsalara aktarmaya başlamışlardır. Bu durum sadece Türkiye’de değil tüm dünyada aynı şekilde devam etmektedir. Bitcoin borsaları güvenli mi, halen bu konu tartışılmaktadır.10 yıl önce ortaya çıkmış olan bu kripto para ile ilgili kaynaklara bakıldığı zaman hep “Satoshi Nakamato tarafından ortaya çıkarılmış bir kripto para…” olarak başlamaktadır. Ancak, bu kişiyi gören bugüne kadar hiç olmamıştır. Orta vadede Bitcoinin Dolar ve Euro’nun tahtına oturacağı söylenmektedir. Ancak kamu otoriteleri bu paraya karşı mesafeli yaklaşmaktadırlar. Japonya Bitcoin ve tüm kripto paraları para olarak kabul etmektedir. Ancak, ABD Sermaye Piyasası Kurulu, Bitcoini kabul etmiş fakat onu bir emtia olarak gördüğünü belirtmiştir.

btc

Bitcoin

 

Yasal Altyapı Henüz Oluşmamıştır

Bitcoin aslında bilgisayarların işlemcilerini yoran algoritmik bir matematiksel formül. Bilgisayar bunu her çözdüğünde bir ödül kazanılıyor yani bitcoin kazanılıyor. Henüz yasal bir düzenlemesi olmadığı için ve üretilmesi çok maliyetli olduğu için kripto para borsalarından alınıp satılmaktadır. Dünya üzerinde Bitcoin al-sat yapılan yaklaşık olarak 400 kripto para borsası bulunmaktadır. Bitcoin ilk tasarlanırken 21 milyon adet üretilmek üzere tasarlanmıştır. Bu güne kadar 16 milyon Bitcoin üretilmiştir. Geri kalan Bitcoinlerin üretilmesi için ise yaklaşık sekiz yıl vardır. Bitcoin üretmek artık çok zorlaşmıştır. Milyon dolarlık yatırımlara ihtiyaç vardır.

Bitcoin Alınmalı mı?

Eskiden teknolojiyle ilgilenen ve bilgisayar oyunu oynayan gençler Bitcoin ile ilgilenirken, günümüzde beyaz yakalı, finansal okuryazarlığı olanlar Bitcoin ile ilgilenmeye başlamışlardır. Bitcoin derinliği olmayan ve çok sert fiyat hareketleri yaşayan bir enstrüman olduğu için uzamanlar bu konuda dikkatli olunmasını öneriyorlar. Finansal okuryazarlığı olmayanlar ile ürünü tanımayanların yatırım yapması önerilmiyor. Ayrıca Bitcoin değerinin yükselmesi, kripto para borsalarını siber saldırılara karşı açık hale getirmiştir. Borsalarda işlem yapanların günlük işlem için bir miktar Bitcoini hesaplarında tutmaları ve geri kalanlarını sanal cüzdanlarında saklamaları önerilmektedir. Bitcoinleri saklamak için genellikle çevrimdışı sanal cüzdanların kullanılması da güvenlik açısından çok önemlidir. Bitcoin hesabını güvende tutmak için ayrıca, hesaba ulaşılan bilgisayarın da güvende tutulması gerekmektedir.