bitcoin borsası

Bitcoin 2009 yılından bu yana kadar değerlenen ilk kripto paradır, 2017 ortalarında 3.000-5.000 dolar civarında değeri bulunan kripto paranın 2017 sonlarında zirve olarak 19.800 dolar seviyelerine kadar gelmiştir, sonrasında ortaya çıkan boğa sezonu ile beraber dip olarak 6.000 dolar seviyelerinden dönerek şuan itibari ile 10.500 – 11.500 dolar civarında değer almaktadır.

Türkiyede Bitcoin Bankalardan Alınabilir mi ?

Günümüzde kripto paraların izlenemiyor olması, bir çok devlet tarafından desteklenmemektedir. Böyle bir durumda şuan için herhangi bir bankadan bitcoin alma şansınız bulunmuyor. Şuan için Türkiye’de bu konuda engelleyici bir yasa bulunmaması durumundan dolayı bitcoini bankalardan direk alamıyor olsanızda banka aracılığı ile Türkiye’de bulunan borsalardan bitcoin alabilirsiniz.

Bitcoin’i Türkiye borsalarından nasıl alabileceğinize dair bilgi almak isterseniz lütfen bağlantıya tıklayınız.

Bitcoini borsalar aracılığı ile alan Türkiye’de binlerce insan bulunmaktadır, bitcoini borsalardan alımından dolayı devletin bu konuda herhangi bir engelleyici ve el koyma durumu bulunmamaktadır. Buda demek oluyor ki bitcoin satın almak veya satmak Türkiye’de kesinlikle yasa dışı değildir. Bu bağlamda bitcoini gönül rahatlığı ile alabilir ve satabilirsiniz.

btc bankalar

Bitcoin ve Bankalar

 

İleride Bankalar Kripto Para Satar mı ?

Günden güne gelişen teknoloji ile beraber günümüzde neredeyse yarı yarıya nakit olarak para alış verişi olmaktadır. Genel olarak toplum kredi kartı, banka kartı ile mağazalarda ödemelerini yapmakta ve  bu şekilde hayatlarına devam etmektedir. Aslında baktığımızda bütçemizi banka hesaplarımızda yazan sayılara göre yönetiyoruz, bu yüzden bitcoini ve diğer kripto paralarıda farklı görmemek gerekir.

Bu şekilde sürekli gelişen dünyada ileride bitcoin ve diğer kripto paralarında normal yaşantımızda kullanılması, bankalar tarafından satılması yüksek ihtimalde olabilir. Haberlerden takip edildiğinde göre bu konuda bir adım önde olan Ripple ‘a dikkat etmeliyiz. Ripple’ın Akbank ile anlaşma sağlandığı haberleri dolaşmaktadır ve zaten Ripple’ın yurtdışında bankalar ile anlaşmalı olduğunu haberlerden okuyabilirsiniz. Bu durumda ileride bitcoin ve diğer kripto paraları ister istemez bankalarında desteklemesi ve bu alanda pay almak istemesi yüksek ihtimaldir.

Diğer bir konumuz olan bitcoin kredi kartı ile alınabilir mi? konusunu okumanızı tavsiye ederim.

 

Sonuç olarak baktığımızda bitcoin ve diğer kripto paraları ileride çok daha fazla kullanılması bununda getireceği zorunluluk olarak bankalarında bu konuda hamle yapması gerecektir, böylece bitcoin ve altcoinler daha da güven kazanacaktır.