bitcoin nedir

2008 yılında Satoshi Nakamoto isimli biri ya da birileri tarafından deneysel olarak başlatılan, herhangi bir aracı kuruma gerek duymayan, herhangi bir merkez bankası ya da resmi kuruluş ile ilişkisi olmayan peer 2 peer yani kişiden kişiye transferi gerçekleştirilebilen bir kripto para birimidir. Küresel piyasalarda ülkelerin paraları ile alınıp satılabilen ve Dolar ile Euro’ya alternatif olarak görülen Bitcoin’in kısaltması BTC’dir.

 

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

2008 yılında Satoshi Nakamoto kullanıcı adını kullanan biri ya da birileri tarafından, kapalı bir mail grubuna gönderilen ve mevcut bankacılık sisteminin sorunları ve bu sorunların çözüm önerileri ile ilgili mail ile başlayan Bitcoin fırtınası 10 yıldır tüm dünyada sürmeye devam etmektedir. İlk etapta küçük bir grubun ilgisini çeken bu öneriler çeşitli tartışma grupları oluşturmuştur.

Tartışmaların artması ile konuya daha fazla insan ilgi göstermeye başlamış ve 2009 yılında Satoshi Nakamoto bunu bir üst seviyeye taşıyarak deneysel bir çalışma başlatmıştır ve Bitcoin ortaya çıkmıştır. Bitcoin’in ortaya çıkma amacı, bankalar arası para transferlerinde, bankaların aldığı ekstra ücretler ve zaman konusuna çözüm getirmektir. Satoshi Nakamoto’nun çözüm önerisi, bankaları devre dışı bırakarak, dünyanın her yerine çok kısa bir sürede para transferini gerçekleştirmek ve bu transferler için ekstra işlem ücreti ödememek olarak söylenebilir.

Bu öneri üzerine çok tartışıldı, üzerine yeni öneriler getirildi ve eksik yanları giderilerek Bitcoin çılgınlığı başladı.

 

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Herhangi bir merkez banaksıyla ve resmi kurumla bir ilişkisi olmayan Bitcoin, mining yani madencilik yolu ile elde edilebiliyor. Madencilik sadece Bitcoin elde etmek için yapılan bir işlem değildir. Madenciliğin yegâne görevi, işlemleri gerçekleştirme, sistemdeki her kullanıcıyı senkronize etme ve sistem ağını güvende tutma işlemidir. Merkezi olmayan bir sistem olduğu için, Bitcoin kullanılan her yerde süreci çalıştırmak ve sistemin güvenliğini sağlamanın bir bedeli olmaktadır. Bu işi yapanlara da madenci adı verilmektedir. Bitcoin madenciliği yüksek performanslı bilgisayarlar ile yapılmaktadır.

Bitcoin madenciliği ilk zamanlarda bilgisayarların CPU yani işlemcileri ile yapılabiliyordu. Ancak, madenciliğin gitgide zorlaşması ve sisteme dâhil olan madenci sayısının artması ile artık miner adı verilen pahalı cihazlarla madencilik yapılmaktadır. Bunun yanı sıra oluşturulan madencilik havuzlarına (mining pool) dâhil olarak işlemci gücünü birleştirip Bitcoin çıkartma şansı arttırılmaktadır. Madencilik havuzlarının sayısı oldukça fazladır. Her havuzun kendine has bir gelir dağıtım modeli bulunmaktadır.  Bu havuzlarda genel olarak bir bloktan elde edilen gelir belirli bir formüle göre madenciler arasında dağıtılır ve belirli bir miktar da havuz operatörü pay alır.

Bitcoin madenciliğinin günden güne zorlaşması ile Cloud Mining denilen bir yöntem daha gelişmiştir. Bu yöntem de madenciler, internet üzerinden ücret karşılığı işletilen donanımlar bulurlar. Bu donanımlarla üretilen madenden kar alınır. Hiçbir şekilde masraflara karışmazlar. Bitcoin ilk tasarlandığında 21 milyon adet üretilmek üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle, üretim yeni madencilerin sisteme dâhil olması ile giderek daha da zorlaşmaktadır. Bugüne kadar 17 milyon Bitcoin çıkarılmış ve tedavüldedir. Geriye kalan 4 milyon Bitcoin’in 2140 yılına kadar tamamlanması öngörülmektedir.

Bitcoin

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin iki türlü kullanılabilir. Birincisi alışveriş yapmak amaçlı kullanılabilir. Bunun için bir cüzdan (wallet) oluşturmak gerekir. İkincisi ise yatırım amaçlı kullanılabilir. Bunun için de kripto paralar ile işlem yapan birçok borsa bulunmaktadır. Bu borsalarda al-sat işlemleri yaparak bu borsalardaki hesaplarda tutulabilir.

Wallet, Bitcoin gibi sanal paraları saklayabilmek için oluşturulan sanal belleklere verilen isimdir. Bu sanal bellekler, cep telefonu ve bilgisayarlara indirilecek olan küçük programlarla oluşturulabilmektedir. Kişi başı cüzdan sınırı yoktur ve isteyen istediği kadar cüzdan oluşturabilir. Bu cüzdanlar ile alışveriş yapılabilir, para transferleri gerçekleştirilebilir. Bitcoin yatırım amaçlı olarak düşünülürse, kripto para borsalarında bu paralar tutulabilir. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey bu borsaların hepsinin güçlü alt yapıları bulunmamaktadır. Bu nedenle borsanın hesabında tutulacak olan para riske atılabilecek seviyede olmalıdır.

Bitcoin ödeme ağı son derece güvenilirdir. Ödemeler açık anahtarlı şifreleme teknolojisi kullanılarak yapılır. Bitcoinler, ödeme yapılan adresten şifrelenerek alıcı adrese gönderilir. Bu işlemin ağa duyurumu yapılır ve zincirde yerini alır. Böylece gönderilen Bitcoinler birden fazla kez kullanılamaz.

Bitcoin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoinin Avantajları

Merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğu için, hiçbir ülke, banka ve kuruma bağlı olmadığı için hiçbir ülkenin ekonomisinden etkilenmez. Anonim olduğu için hiçbir kurum hesaplara müdahale edemez. Hesap açmak için bankalardaki gibi birçok forum doldurmaya gerek kalmaz ve kolaylıkla hesap açılabilir. Para transferi yaparken bankalar gibi aracı kurumlara gerek duyulmaz. Yapılan transferler hızlı ve güvenli bir şekilde yerine ulaşır.

Bitcoinin Dezavantajları

Para transferlerinde alıcı ve göndericinin kimliği gizli olduğu için yasa dışı para transferlerine imkân tanımaktadır. Banka kredi kartları kaybolduğunda ya da banka hesapları bir başkası tarafından ele geçirildiğinde bunun telafisi vardır. Ancak Bitcoin, başkasının eline geçtiğinde ya da kaybedildiğinde ya da cüzdan şifresi unutulduğunda bunun geri dönüşü yoktur. Bitcoin fiyatları çok hızlı artıp, çok hızlı düşmektedir. Bu nedenle bir anda zengin olunabileceği gibi bir anda da çok para kaybedilebilir.

Bitcoin

Bitcoin Güvenilir mi?

Bitcoin bazı protokoller ile şifrelenmektedir. Bitcoin yapısı sağlam bir işlem kayıt hafızasına sahiptir. Bitcoin güvenilir mi, sorusunun cevabı, evet güvenilirdir. Kullanıcı hataları sonucu cüzdan şifresinin çaldırılması ya da bilgisayarın hacklenmesi gibi durumların dışında sistemin güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Bitcoin sisteminde aynı paranın iki kere harcanması mümkün değildir. Ayrıca hileli yollarla Bitcoin yaratıp satmak mümkün değildir.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin madenciliği, yüksek performanslı donanımlar gerektirdiği için herkesin madencilik yapması mümkün değildir. Madencilik yapamamak Bitcoin sahibi olunamayacağı anlamına gelmemektedir. İnternet üzerinden birçok kripto para borsası bulunmaktadır.

Bu borsalardan Bitcoin satın almak için havale, kredi kartı ve EFT yöntemleri kullanılabilmektedir. Bitcoin borsalarında işlem yapmak çok kolay ve güvenlidir. Kullanıcı, Bitcoini belirli bir fiyattan satışa çıkarır ve o fiyattan alış yapmak isteyen başka bir kullanıcı olduğunda transfer gerçekleşir. Bitcoin borsası da bu işleme aracılık yapar ve belirli bir miktarda komisyon alır. Türkiye’de faaliyet gösteren birçok kripto para borsası bulunmaktadır. Bunlardan BTCTurk.com en eski kurulan ve sağlam alt yapısı ile güvenilir bir borsadır.