bitcoin borsası

Belirli bir zaman içinde, fiyatlardaki ve hacimdeki değişimlerin incelenerek, herhangi bir enstrüman için yatırım stratejisi oluşturmak olarak tanımlanan Teknik analizi, fiyat grafiklerini ve fiyatlardan türetilen indikatörleri doğru yorumlayarak piyasa hakkında genel bir kanı oluşturmak olarak da tanımlayabiliriz. Bu konuda bollinger bantları sizlere güzel al satlar gösterebilir.

Bollinger Bantları

John Bollinger tarafından 1980 yılında tasarlanmış bir teknik analiz yöntemidir. bollinger bantları, piyasalardaki değişimleri daha hızlı ölçümlemek için tasarlanmış bir yöntemdir. Piyasalardaki yatırım araçlarının gelecekteki fiyatlarını tahmin etme, piyasadaki değişkenlikleri hızlı bir şekilde görme ve bunlara karşı hızlı bir şekilde aksiyonlar geliştirme amacına yönelik bir tekniktir. Volatilitenin yüksek olduğu kripto para piyasalarında başarı oranı çok yüksektir. Bollinger Bantları avantajları arasında, trendin yönü, yeni bir trendin başlangıcının belirlenmesi, tepe ve dip noktalar, fiyat hedefleri, fiyatlardaki sıkışma ve fiyat hareketlerinin volatilitesi bulunmaktadır.

bollinger

bollinger bantları

Bollinger Bantları Nasıl Hesaplanır?

Bollinger Bantları hesaplaması için öncelikle bir fiyat serisinin hareketli ortalaması alınır. Basit, üçgensel, üssel, değişken, ağırlıklı bir hareketli ortalama olabilir. John Bollinger, 20 hareketli ortalama ile 2 standart sapma kullanarak hesaplama yapmıştır. Burada 20 gün baz alınarak orta band bulunur. Buna 2 standart sapma eklenerek üst Bollinger band, 2 standart band çıkarılarak da alt Bollinger band bulunur. Özellikle aşırı hareketli olan kripto para piyasalarında hareketli ortalama 25-30 gün olarak alınması daha uygundur.

Bollinger Bantları Nasıl Yorumlanır?

Genellikle band daraldıktan sonra, hızlı ve keskin fiyat hareketleri görülmektedir. Bandın daralması, trend değişimini ve arkasından da gelecek olan hızlı bir fiyat değişimine işaret eder. Bu durumun psikolojik değerlendirilmesi ise, fiyat değişimlerindeki dalgalanmanın coin üzerinden elde edilecek olan kar marjının azalmasını ifade eder ve ilginin artması için ise bir şekilde içinde bulunduğu kısır hareketi kırması gerekir. Bantın daralması işlem hacminin ve volatilitenin düştüğü dönemlerdir. Orta vadede süren trendin devam etmesi için fiyatların üst banda yapışması gerekir. Üst ya da alt banda kadar gelmiş olan fiyatlar genellikle diğer banda kadar hareket ederler. Bollinger Bantları yorumu, fiyatların nereye gideceğinin sınırlarının belirlenmesinde faydalıdır. Burada fiyatlar sürekli olarak orta bandın altında ya da üstünde hareket ederken, orta bandın tamamen üstüne çıkması veya altına inmesi durumunda trendin değişeceğinin bir göstergesidir. Burada fiyat alt bant ya da üst bandın dışına set bir şekilde çıkarsa tekrar bandın içine dönem eğilimindedir.

Son Not

Bollinger Bantlarında, bandın üst kanalı geçmesi ile alım yapılması, kanalın alt bandının kırılmasıyla da satış yönünde işlem açılacağı düşünülür. Ancak, bunlar kesin formüller değildir. Bu durum başka indikatörlerle teyit edilmelidir. Hiçbir teknik gösterge tek başına kesinlik göstermez. Bu göstergeler sadece karar alımlarında yardımcı görev görürler.