bitcoin borsası

RSI indikatöründe dikkat etmeniz gereken iki nokta vardır, bunları açıklamadan önce RSI indikatörünü genel olarak anlatalım.Kripto paraların fiyatları çok değişken olabileceği için, kripto para alım satımı yapılırken orta ve uzun vadede düşünmek gerekmektedir. Fiyatın çok düştüğünde panik satışlar yapılmaması gerekir ve gün içinde al-satlar yapılabilir. Birçok yatırımcı alım satım yaparken bazı teknik analiz araçlarından faydalanmaktadırlar. RSI indikatörü, birçok yatırımcının günlük al-satlar yaparken yararlandığı bir göstergedir.

RSI İndikatörü Nedir?

Açılımı, Relative Strength Index olan bu indikatörün Türkçe karşılığı “Göreceli Güç Endeksi”dir. J. Welles Wilder tarafından 1978 yılında yayınlamış olan bir göstergedir. RSI, fiyatların hız ve değişimini ölçen bir momentum osilatörüdür. Bu gösterge, bir kripto paranın aşırı alım ya da satımının yapılıp yapılmadığı konusunda bir fikir elde etmek için kullanılır. Kısaca, fiyatların artış ve azalış hızına bakarak, hangi yöne gitmeye meyilli olduğunu belirlemek için kullanılır. Örneğin BTC/USD grafiğine bakıldığı zaman, grafikte yukarı ve aşağı doğru giden hareketler vardır. Bu hareketler alım ve satım yerleri olarak değerlendirilir, konuya devam etmeden önce Kıvanç hocanın kripto para sinyal bulucu eğitim videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Buradaki yeşil noktalardan, o anki hacme göre kripto paranın fiyatının düşük olduğu ve artacağı, kırmızı ile gösterilen noktalardan ise coin fiyatının hacme göre yüksek olduğu ve azalacağı anlaşılır. Yatırım yapanlar gün içinde alım-satım işlemlerini yaparken bu araçlardan faydalanırlar ve günlük olarak yaptıkları al-sat işlemleri ile para kazanırlar.

RSI Nasıl Hesaplanır?

RSI hesaplaması, teknik analiz yazılımları ile otomatik olarak yapılmaktadır. Bu hesaplamaya bir periyot belirlenerek başlanır. Welles Wilder tarafından belirlenen ve kullanılan periyot 14 gündür. Göstergelerin periyotları küçültüldüğünde, fiyat hareketlerine daha duyarlı hale gelmektedir ve bu da daha fazla sinyal üretmelerine neden olur. Periyodun belirlenmesinden sonra, her işlem gününde kapanış fiyatlarının artış ve azalış yönündeki farkları alınır. Daha sonra RS değeri saptanır. RS değeri, son 14 gündeki pozitif kapanışların toplamının aritmetik ortalaması ile yine son 14 gündeki negatif kapanışların toplamının aritmetik ortalamasının oranıdır. Son olarak da RS değeri, RSI formülünde yerine konur ve endeks değeri saptanır. Bu değer her yeni günde yeniden hesaplanarak grafiğe işlenir ve 0 ile 100 arasında salınım yapan bir çizgi elde edilir. Bu formül kısaca artan günler ile azalan günler arasındaki yüzdesel orandır.

RSI Nasıl Kullanılmalıdır?

RSI göstergesinde iki farklı sınır belirlenmiştir. 30 ve 70 olarak belirlenen bu sınırlardan, 30 ve altındaki bölge aşırı satış, 70 ve üzerindeki bölge ise aşırı alış bölgesidir. Gösterge bu bölgelerdeyken, o anki hareketin yön değiştireceği beklenir. Aşırı uçlardan dönüşler daha kuvvetli sinyal olarak algılanır. Bazı durumlarda RSI göstergesi, aşırı bölgelerde uzun süreli kalabilir ve bu da hatalı sinyallerin üretilmesine neden olur. Gösterge,  bu nedenle yatay piyasalarda daha iyi sonuçlar vermektedir.

RSI İndikatörünün Kullanım Yöntemleri

  • Aşırı alış yani 70 ve aşırı satış yani 30 bölgelerinden dönüşlerde, 30 çizgisinin yukarı kesilmesi alış, 70 çizgisinin aşağı kesilmesi ise satış olarak değerlendirilir.
  • İndikatörün fiyat hareketleri ile teknik uyumsuzlukları değerlendirilir.
  • Piyasa dengesi 50 çizgisi olarak kabul edilir ve göstergenin 50 çizgisini kestiği noktaya doğru pozisyon alınır.
  • İndikatör üzerindeki trend çizgileri kullanılır. Bu çizginin kırılması yön değişikliği olarak değerlendirilir.
  • İndikatör ile fiyat hareketlerinin benzer seviyede devam etmesi, fiyatların mevcut yönünü teyit eden bir durum olarak değerlendirilir.