bitcoin borsası

Trend piyasalarda Parabolic SAR indikatörü başarılı sonuçlar vermektedir. J. Welles Wilder tarafından 1976 senesinde geliştirilmiştir. Bu indikatör, daha çok pozisyon değiştirme yerlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca, ne zaman alım ve satım yapılacağının belirlenmesine yardımcı olur. “Stop And Reversal” kelimelerinin baş harflerinden oluşan SAR, Türkçeye çevrildiği zaman “Dur ve geri dön” anlamına gelmektedir. Analizlerde genellikle “Dur ve pozisyon değiştir” anlamında kullanılmaktadır. Bu teknik analiz yönteminin temelinde, belirli bir yönde hareket eden bir piyasa, o yönde ne kadar kaldıysa hareketin bitimine de o kadar yaklaşmış demektir.

parabolic indikatör

PARABOLİC SAR

 

Parabolic Sar İndikatörü Nasıl Kullanılır?

 

Piyasa analizinde, Parabolic SAR indikatörünün noktalarının üzerinde fiyat oluşması piyasanın düşüş trendinde olduğunu yani ayı piyasasını, noktaların fiyatın altında oluşması ise piyasanın yükseliş trendinde olduğunu yani boğa piyasasını gösterir. Yükseliş piyasasında oluşan noktalar, grafiğin üzerine çıkarsa alım durdurulmalı ve satışa geçilmelidir. Noktalar ayı piyasasındayken, fiyat grafiğinin altına geçmesi ise satışı durdur ve alışa geç olarak değerlendirilir. Fiyat grafiği üzerindeki noktaların birbirine yakın olması trendin güç kaybettiğini, noktaların birbirinden uzak olması ise trendin güç kazandığını gösterir. Parabolic SAR indikatörü trend yapan piyasalarda daha başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak yatay seyreden, Dolar ve Euro gibi emtiaların olduğu piyasalarda genellikle yatırımcıyı yanıltmaktadır. Kripto paraların olduğu piyasalarda volatilite fazla olduğu için bu indikatör çok daha başarılıdır. Trendin olmadığı dar hacimli piyasalarda grafikte çok yakınlaşacağı için aşağı yukarı en küçük hareketlerde sık keserek yanlış sinyale neden olabilir. Bu analizdeki en önemli nokta, noktanın ne zaman yer değiştireceğidir. Burada yakalanmak istenilen, alttan üste geçerek sat ya da üstten alta geçerek al sinyalini ürettiği noktalardır.

 

Parabolic SAR Formülü

 

SAR değerinin hesaplanması uzunca bir hesaplama gerektirir. SAR formülü şu şekildedir.

 

SARn+1 = SARn + a(EP-SARn)

 

SARn =Mevcut fiyat

 

SARn+1 = Bir sonraki periyot için belirlenen fiyat

 

EP= Mevcut fiyat akışının ulaşabileceği en uzak nokta. Yükselen bir piyasada en yüksek değer, düşen bir piyasada ise en düşük değer.

 

a =Trendin hızlanma ivmesini yakalamak için kullanılan adım değeri.

 

Burada eklenen adım (a) değeri, SAR’ın piyasayı gözleyeceği uzaklığı ifade eder. Bu değişkenin düşürülmesi, SAR noktasının fiyata o derece yaklaşması ve yer değiştirmesi olanağını yükselir. Ancak, buradaki sorun, kısa vadeli piyasa hareketlerinden etkilenerek yanlış sinyal verme olasılığını yükseltir. Bu indikatörün geliştiricisi Wilder, analiz çalışmaları yaparken adım değerini standart olarak 0,02 olarak almıştır.

Kesinlikle bollinger bantları indikatörünü yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.