bitcoin borsası

Zilliqa Coin ( ZIL ) Nedir?

Teknolojik ilerleme ve dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte parasal işlemlerde yeni bir açık ortaya çıktı; Bu işlemlerde gerçek para kullanımının zorluğu sorunu nasıl çözülecek? İşte tam da burada çözüm olarak kripto para kullanımı ortaya çıktı. Peki kripto para nedir? Kripto para dijital dünyadaki parasal işlemlerin hızlı, pratik ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan, türkçe karşılığı ”Şifrelenmiş para” olan bir buluştur. Zilliqa coin’de bir dijital paradır. Bunun dışında kamuya açık bir blok zincirdir. Veri odaklı girişimleri yapıyı merkezileştirmek için tasarlanmıştır. Gerçek paraların internet işlemlerini kısıtlamasına karşılık olarak kullanılan Zilliqa coin izinsiz dağıtım sunan, açık ve güvenli bir platformdur. Güvenlik seviyesi olarak blok zinciri kullanıcılarına, kimliklerinin isimsiz kalacağını, paralarının ve kriptokrasitesinin güvende olduğunu garanti etmektedir .

Zilliqa Coin’in Farkı Nedir?

Zilliqa coin’i diğer kripto paralardan ayıran temel özelliklere gelecek olursak Zilliqa coin’in ölçeklenebilir bir platform olduğunu söyleyebiliriz. Bunun bize sunduğu en büyük kolaylık, transfer işlemlerinin maliyetini düşürmek olduğunu belirtebiliriz. Diğer rakiplerinden olan Bitcoin ve Ethereum’un bir sanayide sadece 7 ila 15 arasında bir işlem kapasitesine sahip olduğunun altını çizmek gerekir. Zilliqa’nın diğer bir özelliği ise kullandığı ‘sharding’ teknolojisidir. Bu teknoloji yardımıyla platform yaklaşık 4000 tx/s‘lik Visa ve MasterCard düzeyinde işlem hacmi sağlamaktadır. Bir diğer büyük farkı ise geliştirilebilir bir ağa sahip olmasıdır. Bu özelliğin  sağladığı en büyük imkan ağda birden fazla paralel işleme olanak sunan küçük ağ bileşenlerine ayırabilmesidir.

Yeni model, katılan her ~ 600 yeni düğümle ağın verimliliğini artırmak için bir hibrid uyum protokolü uygular. Zilliqa protokolü şebekedeki madencilik düğümlerinin sayısını 600’erlik düğüm grubuna böler. Her grup bir parça olarak bilinir. Kısaca sağladığı imkanları maddeler halinde yazacak olursak:

– Sharding uygulayan ilk halka açık blok zincir platformudur.

– Zilliqa doğrusal olarak ölçeklenebilir.

– Zilliqa optimize edilmiş Bizans fault tolerans (pBFT) konsensüs protokolü kullanır.

– Akıllı sözleşme dili daha kolaydır.

– 3600 düğüm ve 6 parça ile çalışan Zilliqa, dahili test ağında 2488 t/s’lik bir tepe çıkışı sağlayabilir.

gibi imkanları sayabiliriz.