bitcoin borsası

Birçok farklı sosyal platform üzerinden kullanıcılar çeşitli içerikler paylaşmaktadırlar. Paylaşılan bu içeriklerin verilerini kaydeden bu platformlar, bunları reklamcılara satarak para kazanırlar. Ancak, kazandıklarını kullanıcılarıyla paylaşmazlar. 2016 yılında bunun değişmesini isteyen Ned Scott ve Dan Larimer, ödül içerikli ve merkezi olmayan bir sosyal ağ kurmayı planlamışlar ve bunu hayata geçirmişlerdir. Steem coin böylece doğmuş oldu. Steem coin nedir, sorusuna verilecek en güzel cevap, Steemit.com isimli, blockchain tabanlı sosyal paylaşım ağı üzerinden kullanıcıların yaptıkları paylaşım, yorum vs. içerikler için ödenen kripto paradır denilebilir.

 

Steemit Platformu Nasıl Çalışır?

 

Bir blok zinciri olan Steemit platformunda, içerik paylaşarak, yorum yaparak ve en iyi paylaşımları keşfederek steem coin kazanılır. Bunun için kullanıcılar sistemde paylaşılan içerikleri oylarlar ve oy sayısının yüksekliğine göre sistem tarafından üretilen steem coin ve steem doları alırlar. Steem dolar 1 Amerikan Dolarına eşitlenmiş ve sabittir. Sistemin ürettiği anapara Steemdir. Steem ve Steem Dolar ile borsada ticaret yapılabilir. Steem Dolar içi markette Steeme kolaylıkla dönüştürülebilmektedir. Steemit platformunda içerik üretildikçe ve bu içerikler oylandıkça ana sayfaya çıkma ihtimali artar. Oyların artması kullanıcıyı değerli kılar ve değerli olan kullanıcıların diğer kullanıcılara verdiği oylar parasal açıdan da daha değerli olmaktadır. Yani alınan oylar ne kadar çok ise kazançta o oranda artmaktadır.

 

Steem, Steem Dolar ve Steem Power

 

Steemit platformunda üç farklı kripto para birimi bulunmaktadır. Bunlar, Steem, Steem Dolar ve Steem Power’dır. Steem coin ile çeşitli borsalarda Bitcoin ve diğer kripto paralar ile takas yapılabilmektedir. Ancak, platformda içeriklere oy kullanabilmek için Steem coinler, Steem Power’a dönüştürülmelidir. Ayrıca Steem coinler, Steem Dolara’da çevrilebilmektedir. Steem Dolar ise, ABD Doları karşılığı ödünç para vermenin bir yolu olarak tanımlanmıştır. Ağa yatırım yapmak için Steemler, Steem Power’a dönüştürülür. Steem Power (SP) bir oya eşittir. Burada en fazla Steem Power’a sahip olan içerikler üzerinde daha fazla etkilidir. Platforma üye olanların belirli bir miktarda yatırdıkları Steem coin, ağ içinde Steem Powera dönüştürülür. Steem Powerların borsada ticareti yapılamamaktadır. Sadece ağ içinde oy kullanmak için kullanılırlar.

 

Steem

Steem Coin

Steemit Platformunda Para Nasıl Kazanılır?

 

Platforma üye olan kullanıcıların henüz bir gücü yoktur. Platformda zaman geçirdikçe ve itibarlı olan üyelerle iletişime geçtikçe üyeler kazanmaya başlar. Steem Power miktarı arttıkça ve 10 Dolara ulaşınca Dolphin (yunus) olarak adlandırılan kullanıcılar, 100 Dolara ulaştıklarında ise Whale (balina) olarak adlandırılırlar. Burada kullanıcılar genellikle balinalardan oy almak isterler. Çünkü onların oyu çok değerlidir. Bunun yanı sıra kullanıcı, en fazla oylanan içeriği keşfederse küratör oluyor ve daha fazla ödül alıyor. Sistem üzerinden kazanılan para yedi gün içinde hesaba yansımaktadır.Ayrıca Steem coini almak için büyük hacimli borsalardan alabilirsiniz, en büyük hacimli kripto borsalar linkine tıklayınız.

Steem Coin Madenciliği

 

Steem coin madenciliği, Bitcoin gibi proof of work sistemine dayalı değildir. Daha çok proof of stake sistemi ile madenciliği yapılmaktadır. Bu da şu anlama gelmektedir, her bloktan çıkan ödül coinlerden blok üreticilerine pay verilmektedir. Buradaki dağılım ise, % 10 blok zincirine güç verenlere, % 15 Steem Power sahiplerine, % 75 ise ödül havuzuna pay edilir. Son olarak steem coin enflasyondan etkilenmektedir. Her yeni üretilen Steem enflasyona uğrar.