bitcoin borsası

Bugün ki yazımızda ise blockchain tabanlı olan ve oldukça merak edilen Siacoin  hakkında bilgi vereceğiz. Peki, Siacoin nedir? siacoin nasıl çalışır? geleceği var mıdır? tüm soruların cevabı yazımızda…

Siacoin nedir? Siacoin (SC) sürekli bir biçimde geliştirilen herhangi bir merkeze bağlı olmayan depolama platformudur. Dünya üzerindeki herkes bu platforma, merkezileştirilmiş bir ağ oluşturmak amacıyla bilgisayarlarında bulunan  disk depolama alanı ile katkı yapar.

Siacoin Nedir?

Sia, Google Drive, Dropbox ve Amazon Cloud’a oldukça benzeyen bir bulut depolama platformudur. Fakat Sia’yı diğerlerinden farklı kılan şey, açık kaynak kodlu, blockchain tabanlı ve herhangi bir merkeze bağlı olmamasıdır. Kısa bir dile ifade etmek gerekirse, Sia, verilerin blok zincirinde depolandığı ve herhangi bir merkezi bulunmayan bir platformdur. Merkezi depolama hizmetleri,  tek bir arıza yerine ve daha yüksek kazançlar sağlamak için  şifrelenmemiş verilerin kötü niyetle kullanılmasına yol açabilir.

Sia, kullanılmayan depolama alanlarını bir yerde toplar ve  şifrelenmiş merkezi olmayan bulut depolamasını  gerçekleştirmek amacıyla  onu bir blok zincirle bir araya getirir. Bu sayede merkezileştirilmiş veri merkezlerine  bağlı kalma ihtiyacına son verir. Merkezi olmayan bulut depolaması Sia fikri ilk öncelikle HackMIT 2013 Hackathon’da  ortaya çıktı. Açıkçası Sia’nın özelliklerine baktığımda dikkatimi çeken konu güvenlik oldu. Bu coine yatırım yaparken bence dikkat etmekte fayda var.

Siacoin Nasıl Çalışır?

Siacoin, Sia platformunu kullanmak amacıyla yapılan bir kripto paradır. Herkes PC’sinde Sia’nın merkezi olmayan ağına ekstra  alan kiralıyabilir ve karşılığında  Siacoin şeklinde ödeme alabilir. Ayrıca , Sia depolama alanından faydalanmak isteyen bir kullanıcının Siacoin ile ödeme yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Siacoin, Sia ağı için özel olarak tasarlanmış para birimi olup, Sia ağı üzerindeki dosya depolama  sözleşmelerini devam ettirir.

Siacoin Nedir?

Siacoin Nedir?

Siacoin Ne Kadar? Kaç Dolar?

Bu yazıyı yazdığımız 08.04.2018 tarihinde 1 SC = 0,05 TL, 1 Siacoin = 0,01 Dolar ve 1 SC = 0.0000016 BTC  değerindedir. Saatlik Değişim % 1.15, günlük değişim % 4.52 ve haftalık değişim % 14.03’dür. Açıkçası değeri düşük bir coin diyebiliriz. Fakat küçük yatırımcılar için güzel bir coin olduğunu söyleyebiliriz. Geleceği olan bir coin olduğunu da söyleyebiliriz. Fakat bu bir yatırım tavsiyesi değildir.

Ayrıca Bytecoin Nedir? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.