bitcoin borsası

Türkiye’de Akbank ve yurtdışında birçok bankayla anlaşma sağladıktan sonra büyük bir çıkış yapan Ripple, 2012 yılında birkaç geliştirici tarafından ortaya çıkarıldı. Ripple’ın diğer coinlerden bir çok farklı bulunuyor.

  • Mining yapılamayan bir kripto para olduğu için daha avantajlı olarak görülüyor.
  • Interledger Protokolü kullanan Ripple, çok hızlı işlem olanağı sunuyor.
  • Kısaltması XRP’dir.
  • Toplam olarak 99,993,093,880 adet Ripple üretildi ve bu tarih itibariyle piyasda işlem gören Ripple miktarı ise 38,739,144,847 adet civarında.

Geriye kalan Ripple’ların ise belirli aralıklarla Ripple kurucuları tarafından piyasaya sürüldüğü biliniyor. Bilinen 55 işlem ağı üzerinde çalışan Ripple, bu işlem ağlarını geliştirerek daha fazla merkeziyetsiz olmayı hedefliyor. İlerleyen zamanlarda ise blok zincirini üçüncü parti işlemcilere de açacağından dolayı market piyasasında büyük bir hacme ulaşacak.

2017 yılının son çeyreğinde diğer coinlerin de sıçramasıyla birlikte yaklaşık %300 değer kazanan Ripple, kripto para borsanın en büyük üçüncü kripto parası olarak anılıyor. Yakın bir zamanda anlaştığı bankalar üzerinden kolayca alım/satım yapılabileciğini duyuran Ripple geliştiricileri, yapacakları diğer işler açısından büyük merak uyandırıyor. Akbank üzerinde ne zaman işlem göreceğini şu an bilmesek dâhi yakın bir zamanda, yani 2018’in ikinci çeyreğinde işlem görmesini bekliyoruz. Aynı zamanda Akbank, ilk kez bir kripto para ile anlaşma yapmış Tek Türk bankası olarak şu an kayıtlara geçiyor diyebiliriz. Bu da Türkiye’nin kripto paraya bakışı açısından önemli bir durum.

ripple

Ripple Coin

Şu anda 41 milyar dolar ile coinmarketcap.com’da üçüncü sırada yer alıyor ve borsalardan alınan ortalama fiyata göre şu an(11 Şubat 2018) fiyatı 1.06 dolar. Bir üstünde Ethereum 81 milyar dolar market hacmiyle yer alırken, birinci sırada ise Bitcoin yer alıyor. Bitcoin’in market hacmi ise 140 milyar dolar ile aslında piyasanın çoğunu kucaklıyor diyebiliriz.

Ripple şu anda birkaç Türk borsasında işlem görmekte. Fakat eğer daha büyük borsalarda işlem yapmak istiyorsanız, Türkiye’den başka bir coin alıp yabancı borsaya gönderebilir, ya da Ripple alarak Binance gibi popüler borsalarda Ripple ile işlem yapabilirsiniz. Borsadan borsaya Ripple’ın fiyatının değiştiğini de hatırlatalım.