bitcoin borsası

Bitcoin ve etherium’dan sonra en fazla talep gören kripto para olan ripple 2017 yılında piyasa değerinde artış göstermiştir. Müşteriler ile bankalar arasındaki ödemenin daha kolay hale gelmesini sağlayan ripple düşük masraflı ve basit yapıda olmasıyla dikkat çekmektedir.

2012 yılında hem ödeme ağı hem de kripto para olarak hayata geçen ripple diğer klasik kripto paralardan biraz farklılık göstermektedir. Ripple madenciliğiyapılamamaktadır. Ve ledger ismi verilen blockchain tabanlı bir şirket tarafından yönetilmektedir. Buna ek olarak ripple’nin bir merkezi bulunmaktadır ve bu sayede sıklıkla tercih edilen bir coin ve ağ olma özelliğine sahiptir. Ödeme sistemleri sağlayan bankalar ve büyük şirketler sistem dahilinde muhatap bulabilmektedir.

Ripple Nedir, Nasıl Yapılır?

Ripple yatırımı yaparken ilgili şirket ile ilgili ciddi boyutlarda araştırma yapılması gerekmektedir. Buna yönelik olarak internet üzerinde yardımcı olabilecek pek çok yorum ve platform bulunmaktadır. Bu platformlarda ek olarak ripple yatırımında, alım satım işlemlerinde tahsil edilecek ücretler hakkında da bilgi verilmektedir. Değişken yapıya sahip olan bu oranların incelenmesi fayda sağlamaktadır.

ripple maden

Ripple mining yapılır mı?

Ripple Yatırımı Ve Güvenlik

Yatırım yapılacak olan platformun güvenilir olup olmaması yatırımcılar bakımından önem taşımaktadır. Bu nedenle yatırım platformu seçildikten sonra mutlaka çift aşamalı güvenliği aktif hale getirmek gereklidir. Bu sayede hesabın hacklenme, paranın çalınma olasılıkları en aza indirilmektedir. Bunun için google authenticator ya da sms desteği kullanılmaktadır. Buralardan alınan tek kullanımlık şifre ile güvenlik sistemi devreye girmektedir.

Ripple Madenciliği

Ripple üzerinden yapılan para transferleri düşük masraflı olması ile dikkat çekmektedir. Ayrıca işlemler çabuk yapılabilmektedir. Bu ağ üzerinden yapılan para transferlerinde bankalar ve para gönderen ya da alan kişiler işlemleri anı anına takip edebilmektedir. Bu da iki taraf için güven ortamı oluşturmaktadır.

Pazar payı olarak bakıldığında kripto paralar arasında üçüncü sırada yer alan Ripple için günlük işlem hacmi ortalama yüz kırk milyon olarak belirtilmektedir. Dünya çapında kullanımı giderek yaygınlaşan ripple, kripto paralar içerisinde kendine özgü avantajları ile gelecek vaat eden altcoin olarak geçmektedir.