bitcoin borsası

Ripple çalışma mantığı ; Bitcoin’den sonra ortaya çıkan altcoinler içinde önemli bir yere sahip olan Ripple’ın çalışma sistemi biraz karmaşıktır. Ripple (XRP), çoğu diğer kripto paradan farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Bitcoin’den sonra ortaya çıkan kripto paralar farklı amaçlara hizmet etmektedirler. Bitcoin her ne kadar kimliksiz olarak para transferlerine imkân tanısa da ekosisteminde çeşitli sorunların ortaya çıktığı bir gerçektir. İşte Bitcoin sonrası ortaya çıkan altcoinler bu sorunlara çözüm üretmek için ortaya çıkmışlardır.

Düşük Maliyet ve Kolay İşlem Takibi

Kripto paraların değerlerinde 2017 yılında büyük artışlar gözlendi ve bu artışlar sonrası Bitcoin ve Ethereum’dan sonra 3. Büyük kripto para olarak Ripple piyasalardaki yerini aldı. Ripple, Bitcoin’in sorunlarına çözüm üretmek amacıyla ortaya çıkmış bir kripto paradır. Finansal kurumlar ve müşteriler arasındaki ödemeleri kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmış olan Ripple, küresel anlamda para transferlerinin arttığı günümüzde, bu süreci kolay ve düşük maliyetli bir hale getirmektedir. Ağa dâhil olan bankalar birbirleri arasındaki transferlerde oldukça düşük masraflar alıyorlar. Ripple ağında yapılan bir işlem, Bitcoin’e göre 3000 kat daha az masraflıdır.

Bitcoin ile yapılan transferlerde fonlar karşı tarafın hesabına 1 saat gibi bir sürede geçerken, Ripple ağında bu işlem 5-10 saniyede gerçekleşmektedir. Ayrıca, geleneksel transfer yöntemlerinde bu işlemler 2-4 gün arasında sürmektedir. Ağ üzerinde yapılan tüm işlemlerin muhatapları anlık olarak takip edilebiliyor. Yapılan işlemler önce deftere daha sonra da tarafların hesabına işleniyor. Ripple sistemi ölçeklenebilir bir yapıdadır. Sistemde saniyede 1500 işlem gerçekleşir ki bu Bitcoin’de aynı sürede sadece 7 adettir. Ripple dünya üzerinde 15 büyük banka ile anlaşma sağlamıştır ve bunların içinde bir de Türk bankası vardır.

Ripple Blok Zinciri Nedir?

Ripple açık ve tarafsız bir protokol kullanarak farklı defter ve ağdaki ödemeleri küresel anlamda güçlendirmiştir. Interledger protokolü denilen bu protokol ile işlemler uçtan uca güvenli bir şekilde gerçekleşmektedir. Bankacılık sektöründe kullanılan güçlü şifreleme yöntemlerini kullanmaktadır. Bankalar ve diğer finans kuruluşları bu nedenle Ripple’a güvenmektedir. Ripple madenciliğiyapılamayan bir kripto paradır. Başlangıçta 100 milyar adet üretilmiştir ve yapılan her işlemden sonra Ripple’lar silinmekte ve sayı giderek azalmaktadır. Ripple çalışma mantığı