bitcoin borsası

Kripto para borsalarında son dönemlerin en trend uygulamalarından birisi olan Pump and Dump ile alakalı bilgiler sunmak amacındayız. Borsa dünyasında özellikle çok popüler uygulamalardan birisiydi. Zaman içerisinde kripto para dünyasına da giriş yaparak insanların grup olarak hareket etmesi akabinde piyasaları kontrol etme safhaları da diyebiliriz.

Bu sistem, özellikle yatırımcılarıjn birlik olarak istedikleri gibi hareket etmeleri ve mümkün olan en hızlı şekilde birim fiyatlarını etkilemeleri anlamına gelir. Birçok kişi bu imkanın kripto paralar sektöründe de mümkün olabileceğini bilmez. Bu neden dolayısı ile sizlere öncelikli olarak en kapsamlı şekilde bilgiler sunmak istiyoruz.

Pump and Dump Nedir?

Pump and Dump, kripto para dünyasında yatırımcıların grup olarak hareket edip token fiyatlarını yükseltme ve düşürme aşamaları olarak nitelendirilir.

Bildiğimiz gibi borsada da kripto para dünyasında da anlık olarak rağbet oranı yükselen birimlerin değeri yükselir. Satışı aniden artan birimlerin değerinde ise düşme meydana gelir. Pump ve Dump sistemi de tam olarak bu işlemin grup olarak yapılması anlamına gelir. Zaman içerisinde kripto para dünyası çok ciddi anlamda aşama kaydetti.

Borsa dünyasında ya da forex sektöründe bundan önce olan bu terim, artık kripto para dünyasında da net bir şekilde kendisini gösterdi. Pump, Türkçe karşılık olarak YÜKSELTME – ŞİŞİRME anlamında kullanılır. Dump ise Türkçe karşılık olarak İNDİRME – BOŞALTMA anlamında kullanılır. Yatırımcılar, herhangi bir yerde toplanıp grup olarak birimlerin fiyat hareketlerini net bir şekilde kontrol altına alabilir. Bu işleme verilen dünya genelinde ki isimdir.

Whatsapp, Skype ve Telegram Grupları Yaygın

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere yatırımcılar, bir grup kurarak toplanır ve bu işlemi uygulama yoluna giderler. Yatırımcılar, tabi ki her aşamasında doğru şekilde ilerlemek ister. Pump and Dump işleminde de yine grup olarak hareket ederler.

Örneğin bir birimin yükselmesini istiyoruz. Hepimiz Monero birimini hedef aldık ve değerini yükseltmek istiyoruz. 5000 kişilik bir grup olduğumuzu varsayalım. Hemen bu birimden belirlenecek herhangi bir tutarda tüm yatırımcılar alım yapar. Kısa süre içerisinde de Monero değerinde ciddi bir şekilde yükselme gösterir.

Aynı durum, herhangi bir kripto biriminin değerini düşürmek için Dump işleminde de uygulanabilir. Kısacası grup halinde hareket ederek yatırım değerlerini yükseltmek ya da düşürmek anlamına gelir. Tamamen yatırımcıların elinde olan bir durumdur da diyebiliriz.