bitcoin borsası

Maker coin , Ethereum blok zinciri üzerinde oluşturulmuş olan bir kripto para birimidir. Maker coinin amacı DAI olarak bilinen bir tahvilin değerini, akıllı sözleşmeler aracılığı ile dengelemektir. Bu coin Ethereum hesapları ile doğrudan para ticaretine girebilir. Maker coin piyasadaki birçok kripto paradan daha değerlidir. Maker coin değeri DAI tahvillerinin ABD dolarına sabitlenmesinden gelmektedir. Yani 1 ABD doları = 1 DAI olarak alınmıştır. Ayrıca, fiyatı dengelemek için de faiz oranlarını kullanmaktadır. Teminat varlıkları olan her kullanıcı bunları Maker platformu üzerinde akıllı sözleşmeleri kullanarak DAI satın almak için kullanabilir. Bu akıllı sözleşmeler, yatırımcılar tarafından yatırılan varlıkları tutarak DAI oluşturmasına izin verir. Daha sonra da Maker coin alıp-satmak için kullanılır. DAI geri ödendikten sonra kullanıcılar teminatlarını geri çekerek ticarete tekrar başlayabilir. DAI üretimi ile akıllı sözleşmeler arasında doğrudan bir ilişki vardır.

Maker Coin Nasıl Çalışır?

Maker işlemi yapmak için ilk adımda, kullanıcı platforma bir işlem gönderip bir akıllı sözleşme oluşturmalıdır. Daha sonra akıllı sözleşmeyi finanse etmek için ikinci bir işlem yürütülecektir. Akıllı sözleşme bir kere finanse edildikten sonra destekli olduğu kabul edilir. İkinci adımda, akıllı sözleşme kullanıcısı, istediği DAI miktarını almak için borca aktaran bir işlem yürütür. Kullanıcı DAI’yi aldıktan sonra, teminatlarından geri ödenene kadar bunu kilitler. Üçüncü adımda ise, kullanıcı teminatlarının mülkiyetini geri almak için, borcu ve günlük tahakkuk eden faizi ödemek zorundadır. Borcun tamamı ödenince, Maker tedarik zincirinden çıkarılır. İşlem, kullanıcının her Maker kullanmak istediğinde tekrar başlatılır.

MKR Coin Nedir?

MKR Coin Nedir?

Maker Coin Nasıl Düzenlenir?

Maker kendi kendini düzenleyen bir coindir. Coinin amacı aşırı teminat vererek daha az iflas riski yaratmaktadır. Bir akıllı sözleşmenin yeterince teminatsız olması durumunda,  otomatik yeniden kapanma özelliği devreye girerek otomatik olarak Maker yaratır ve platforma geri satar. Böylece iflas etme noktasından tekrar dengeye gelmesi için zorlar. Bu dolandırıcılık için alınan bir önlemdir. Bir kişi dolandırıcılık yapmaya ya da herhangi kötü bir davranışa kalkışırsa, bu durum coinleri bozacak ve onlara zarar verecektir. Sistem güvenliği için küresel çözüm adı verilen bir süreç eklenmiştir. Küresel çözüm tetiklendiğinde tüm sistem donar ve akıllı sözleşmelerdeki DAI’ler sahiplerine teminat olarak geri verilir.

Maker ve DAI Nasıl Saklanır?

Bu iki token standart Ethereum tokenidir. Bu nedenle, Maker ve DAI saklamak için MyEtherWallet gibi bir ERC-20 uyumlu cüzdan kullanılabilir. Ledger Nano S ve Trezor gibi donanım cüzdanlar, yazılım cüzdanlara göre daha güvenlidirler.