bitcoin borsası

LTC Nedir?

Litecoin, 2011 yılında Google’ın eski bir çalışanı tarafından kuruluyor ve kurulan ilk altcoin olarak karşımıza çıkıyor. Litecoin aynı Bitcoin’in kullandığı Blockchain sistemini kullanıyor ve aktarımlarını P2P yani kişiden kişiye şekilde gerçekleştiriyor. Litecoin’i aslında bir yandan da Bitcoin’in kardeşi ama daha hızlı ve güçlü olan kardeşi olarak adlandırabiliriz. Şöyle ki;

  • Üretilebilecek en fazla coin sayısı Bitcoin’de 21 milyonken Litecoin’de bu 84 milyona çıkıyor.
  • Bitcoin SHA-256 algoritmasını kullanırken Litecoin bir script algoritması kullanıyor.
  • Litecoin bir aktarımı yaklaşık 2.5 dakikada yaparken Bitcoin ise bunu 10 dakika gibi bir sürede yapıyor.

Litecoin Nereden Satın Alınır ?

Aktarım hızı neredeyse Bitcoin’in dört katı hızında olduğu için Litecoin teknolojisi büyük bir ilgi görüyor. Litecoin aynı zamanda dünya üzerinde bulunan en büyük borsalarda işlem görüyor. Bunlardan birkaçı şunlar;

ltc

Litecoin

  • Binance
  • Bitfinex
  • Bittrex
  • Poloinex
  • HitBTC

Bütün altcoinler ve Bitcoin’de olduğu gibi 2017’nin son çeyreğinde büyük bir sıçrama yapan Litecoin, bu sıçramayı aşağıda vereceğimiz haberle birlikte daha da arttıracağını düşünüyoruz. Unutmayın, bu bir YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR!

Bundan yaklaşık 2 ay önce alınan bir domain(alan adı) ortalığı karıştırdı(litepay.us) Daha sonra bu alan adının Litecoin’in aldığı ve yaptığı anlaşmalar sonucunda LitePay adında bir kredi kartı çıkaracağı ortaya sürüldü. Sansasyonel olan haber ise aslında VISA ile anlaşmış olması ve VISA’yı destekleyen bütün ATM’lerden kesintisiz olarak para yatrımı ve çekimi yapılabilecek olmasıydı. Şu anda LitePay yavaş yavaş bütün ülkelere yayılıyor ve kullanıma sunulmaya başlanıyor.

Bu ödeme sistemi ile birlikte kartınızda bulunan Litecoin’leri anında dolara çevirerek kolay bir şekilde alışveriş yapabileceksiniz. Kartınızda hem Litecoin hem de dolar tutulabileceğinden dolayı  anlık işlem yapmak oldukça basit olacak. Siz de LitePay ödeme sistemine katılmak istiyorsanız litepay.us adresine giderek bir hesap oluşturabilirsiniz.

Tarihler 11 Şubat 2018’i gösterirken bir adet Litecoin’in 558 TL civarında olduğunu hatırlatalım. Bilinen en kolay Litecoin alma işlemi şu anda Litecoin satan birkaç Türk borsasından Litecoin almak. Bunu yaptıktan sonra da ister yabancı borsaya geçer, isterseniz de Türk borsasında kalarak anlık işlemlerinizi yapabilirsiniz.