bitcoin borsası

Bitcoin’in alt coini olarak bilinen Litecoin, Bitcoin protokolü üzerine kuruludur ancak herhangi bir bilgisayar gücü gerektirmemektedir. Bu özelliği nedeniyle bitcoinden sonra en fazla kullanılan dijital para birimi olarak bilinmektedir. Litcoin sistemi içerisinde pek çok cüzdan çeşidi vardır ve bunlar arasında birkaç tanesi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Litecoin Cüzdan Türleri

Litecoin cüzdanları arasından sıklıkla kullanılan yaklaşık beş çeşit cüzdan bulunmaktadır. Bunlardan birincisi bilgisayarlarda çalışan cüzdan programlarıdır. Kullanılan cüzdanların büyük çoğunluğu bu şekildedir. Telefonda kullanmak için ise mobil cihazlarda çalışan cüzdan programları vardır.

Bilgisayar ve mobil cüzdanlar haricinde donanımsal cüzdanlar, paper wallet ve brain wallet gibi cüzdan türleri de litecoin üzerinde geçerli olmaktadır. Özellikle brain wallet ile brain wallet online şekilde oluşturulmadığından dolayı para kaybetme olasılığı düşük olan ve hack durumlarına karşı birebir olan cüzdan türleridir. Paper wallet cüzdanlarda adres ve özel anahtar kağıda basılmaktadır.

LTC

LTC cüzdan oluşturma

Litecoin Cüzdan Nasıl Oluşturulur?

Litecoin cüzdanı oluşturmak için kullanılacak iki farklı cüzdan türü vardır. Bunlar için ilk aşamada hesap oluşturma kısmı tamamlanmaktadır. Bu kısımda mail ve şifre bilgisi girilerek hesap oluştur sekmesine tıklanır. Bu aşamada belirlenen şifrenin kaybedilmeyecek ve güçlü bir şifre olması gerekmektedir. Bilgiler girildikten sonra sistem tarafından ilgili kullanıcıya identifier verilmektedir. Verilen bu adres kaybedilmemeli ve saklanmalıdır.

Oturum açıldıktan sonra sayfanın sağ üst köşesinde cüzdan bakiyesinde yer alan tutar görünmektedir. L ile başlayan kısım adresi, rakamlar ise bakiyeyi ifade etmektedir. Cüzdan oluşturduktan sonra litecoin alma aşamasına geçilmektedir.

Litecoin Cüzdanları

Litecoin cüzdanları incelendiğinde bunlar içerisinde litevault.net kolay kullanılabilen bir arayüze sahiptir. Sistem üzerinden güvenilir şekilde ekleme ve çıkarma yapılabilmektedir. Aynı zamanda hızlı şekilde işlem yapmaya müsait bir sitedir.

Litecoin cüzdanı olarak ünlü olan diğer bir site ise cryptanor adlı sitedir. Bu site hızlı şekilde alış satışı ile ün kazanmıştır. Haftanın yedi günü yirmi dört saat boyunca hizmet veren site yatırımcılar tarafından kolaylıkla kullanılabilmektedir. Litecoin cüzdan sitesi üzerinden online olarak işlem yapılmaktadır. Böylelikle istenilen yerden rahatlıkla işlem görülmektedir.