bitcoin borsası

Lisk coin nedir? diğer coinlerden farkı nedir? iyi bir yatırım mıdır? Tüm merak edilen sorularımızın cevabım bu yazımızda…

Lisk Coin Nedir?

Lisk, geliştiricilerin JavaScript programa dilinden faydalanarak herhangi bir merkeze bağlı olmayan ve bulunmayan uygulamalar yazmasına şans tanıyan  LSK tokenlerinin desteklemiş olduğu açık kaynak kodlu bir blok zincir platformudur.  Lisk, geliştiricilere Lisk ağıyla  bağlantılı bir şekilde yan zincirlerinde kendi özel tokenleriyle uygulamalar oluşturabilmelerine şans tanıyor.

Lisk, 2015 senesinin Mayıs ayında Max Kordek ve Oliver Beddows tarafından bizzat olarak  Crypti’den  çatallandı. Lisk, listeye dahil olmasının hemen ardından Bitcoin’e karşı  ticarette en büyük ve en güçlü kripto  para haline geldi. Lisk, JavaScript tabanlı blok-zincir uygulamalarının geliştirilmesi ve dağıtılmasına şans tanıyan ve yeni nesil bir platformla karşımıza çıkan kripto paradır.  Lisk,  kolay bir tasarıma sahip olması ve tam özellikli ekosisteme erişim sağlar. Lisk sayesinde, birden fazla geliştirici r özelleştirilmiş blok zincirleri, akıllı sözleşmeler, bulut depolaması ve bilgi işlem node’larının  kullanılmasına şans tanıyan bir kripto para  iyice güçlü bir hale getirilmiş sistem içerisinde yazmış oldukları uygulamaları paylaşarak para kazanabilirler.

Lisk Coin Nedir?

Lisk’i Farklı Yapan Nedir?

Bitcoin ve bir çok benzeri kripto para birimlerinin en büyük sorunlarından birisi ise ölçeklenebilirliktir. Lisk platformu için geliştirilmiş olan uygulama için bir yan zincir  olması nedeniyle  ve çok daha az şişme durumu söz konusu olduğundan ölçeklendirmek oldukça basittir.  Uygulamalar yan zincirlerde  geliştirilmesi nedeniyle, başka uygulamada bir olumsuzluk söz konusu olursa , Lisk’i zorlamayacak, çünkü Lisk ana blok zincirine herhangi bir etkisi olmayacaktır. Lisk’ı diğerlerinden farklı kılan durumlardan bir tanesi ise açık kaynaklı bir platform olması. Lisk projesine katılan yaklaşık olarak 29 kişi katılıyor. Geliştiricilerin bir çoğu en iyi kripto para birimlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Lisk Neden JavaScript Kullanıyor?

Lisk geliştirici bazı nedenlerden dolayı  JavaScript’i  tercih etmiş gözüküyor. Başlıca unsur, herhangi bir geliştiricinin erişebileceği ve temel olarak web’de her yerde bulunmasıdır. JS, hemen hemen her web sitesinde etkileşimli öğeler eklemek amacıyla kullanılır. JavaScript yaklaşık olarak 10 gün  içerisinde yazılmıştır.

Bir önceki OmiseGo Coin Nedir? başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.