bitcoin borsası

Kripto Paralar Saldırı Altında; Son zamanların en çok konuşulan ve ilgi duyulan para birimi kripto paralar gün geçtikçe değerlenmekte. Değerlendikçe talep artmakta ve bununla birlikte kripto paralara uygulanan siber saldırılarda gün geçtikçe zarara uğratmakta. Siber saldırgan oldukça ilgisini çeken kripto paralar hız kesmeden çalınmaya devam ediyor.

En son Güney Kore’nin gerçekleştirmiş olduğu kripto para birimi Bithumb saldırıya uğradı. Bu siber saldırıda yaklaşık 30 milyon dolar değerinde Bithumb çalındı. Bithumb’ın yaptığı açıklamaya göre Güney Kore yerel saatine göre saat 00.53 de depozito ve para çekme işlemlerinin şimdilik yapılamayacağını ve bütün varlıkların soğuk cüzdanlara aktarılacağı söylendi. Yalnız şirket depozito ve para çekme gibi işlemlerin ne zaman yapılabileceği hakkında henüz bir açıklama yapmadı. Ayrıca şirket müşteri kayıplarının kendileri tarafından karşılanacağını da belirtti.

Bu son yaşanan kripto para hırsızlığıydı. Peki önceden gerçekleşen çok büyük kripto para hırsızlıklarına bir bakalım.

Bithump’ta Saldırı

Japon şirket Coincheck Inc. Ocak ayında yaşadığı 500 milyon dolarlık hırsızlık sonrası şirketi Money Inc.’e 35 milyon dolara satmıştı.

Bir diğer siber saldırı Parity Wallet yazılımında oluşan açıktan dolayı 30 milyon dolarlık Ether çalındı. İsrail merkezli olan şirket, kripto para uygulamasını kapatmak zorunda kaldı.

Biraz daha eskiye gittiğimizde dünyanın en büyük Bitcoin borsası haline gelmiş olan Mt. Gox tam 480 milyon dolarlık kripto parayı kaybettiğini söyledi. Ardından şirket bunun bir hırsızlık olduğunu söyleyerek iflas etti.

Amerika’da bulunan Bitfloor ise yine bir siber saldırı sonucu 250 bin dolarlık Bitcoin çaldırdı. Şirket yaklaşık 1 buçuk yıl sonunda kapandı. Kripto Paralar Saldırı Altında.