bitcoin borsası

IOTA, blockchain teknolojisinden ayrı olarak farklı bir teknoloji kullanan bir altcoin. Şuan için tabi altcoin olarak söylüyoruz, bana göre ileri ki yılların coini olabilecek potansiyelde olan bir yatırım aracı!

Kurucularının bu konuda çok güzel bir sözü var;

”  İnternet nesneleri alanında ya her şey olacağız ya da hiçbir şey ! “

IOTA’nın gelecekteki yeri nedir ?

IOTA nesnelerin interneti dünyası için tasarlanmış bir kripto para birimidir, günümüzde gün geçtikçe nesnelerin internetini her alanda daha da kapsamlı yaşamaya başlıyoruz. Bilgisayardan başlayarak akıllı telefonlara sonrasında akıllı saatlere , evimizdeki biz gelirken kombinin açılmasını sağlayan teknolojiye ve arabalarımızdaki akıllı sistemler gibi sayabileceğimiz hayatımıza çoktan girmiş olan tüm teknolojik yenilikler IOT cihazlar yani nesnelerin internetinden gelmektedir.

IOTA bu bağlamda bizlere nesnelerin interneti dünyasında kullanabileceğimiz bir para birimini yaratmıştır. Bu konuda Barış Özcan’ın paylaştığı videoyu bence herkes izlemeli !

Diğer tüm altcoinlerden kendini ayırarak blockchain teknolojisini değilde TANGLE teknolojisini kullanmaktadır, buradaki en güzel özellik transferlerde fee ( transfer ücreti ) nin olmamasıdır. Bir para transferi yapmak isteyen IOTA kullanıcısı , kendisinden önceki iki transferi onaylamak ile yükümlüdür, bu aynı zamanda bizleri birer merkez yapmaktadır dolayısı ile merkezi olmayan düğüm içinde bir ağ oluşmuş durumdadır.

Bu sayede blockhain teknolojisinde mining hizmeti yapan kişiler ve firmaların kestiği yüksek ücretlerden arındırılmış bir şekilde kendisini ön plana atmaktadır. Böyle bir durumda, transfer sürelerinde aynı şekilde çok kısa sürede gerçekleşmektedir.

Tabi birde bu teknoloji ve para birimini ileride çok daha insanın kullandığını düşünün, herkesin bir önceki transferi onaylandığı durumda yaptığınız para transferi saniyelerde içerisinde onaylanmış durumda olacaktır. IOTA toplam ekosistemde olacak olan adeti ;  2,779,530,283,277,761’dir. Yaklaşık olarak 2.8 Milyar IOTA dünya ekosisteminde bulunacaktır, ilerideki kullanım alanlarının artacağı ve bir çok insanın talepte bulunma ihtimali düşünülecek olursa çokta fazla olduğunu düşünmemek gerekir.

Ayrı bir özellik olarak, sanal para birimlerini kullandığımı ön görecek olursak sanal güvenliğimizde tüm bireyler için çok önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu konuda IOTA kendini bir adım daha öne atmış bulunuyor,Ternary Logic ve Curl-P adı verilen hash fonksiyonu kullanan IOTA ileride sayısının artacağı düşünülen quantum bilgisayarlara karşı çok daha etkili ve öne çıktığını belirtmek isterim.

IOTA ile anlaşmalı şirketler

Son olarakta bir Alman devi olan BOSCH’un da IOTA ile anlaşma yaptığını ve bu tür firmalar ile görüşmelerin devam ettiğini belirtmek isterim, bu konuda diğer firmalarında isimlerinin belli olduğu Meetup aşağıdaki resimdedir. Resimdeki firmalar dünyada güçlü bir üretim arz eden ve köklü firmalardır.

IOTA Toplantısı

 

Peki gelelim en güzel soruya, IOTA’yı nereden alabiliriz? IOTA’yı nerede saklayabiliriz ?

İlk olarak Türkiyedeki bitcoin borsalarından bitcoin satın alarak işe başlamalıyız, bu konuda linkteki konumuzu okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda IOTA alım-satımı yapılan borsalar listelenmektedir. Sizlere bu konuda önerebileceğim nacizane fikrim ile Bitfinex ve Binance borsalarıdır. Tabi ilk kez IOTA almak isteyen ve bu piyasaya yeni girmiş olan arkadaşlarıma belirtmek isterim ki, ilk olarak türkiyedeki bulunan bitcoin borsalarından bitcoin alıp sonrasında belirtilen borsalara transfer etmeniz gerekmektedir.

IOTA ‘larınızı borsada tutmak istemiyorsanız eğer iota.org resmi sitesinden kendine özel cüzdanı bilgisayarınıza indirip ve kendinize bir cüzdan oluşturup aldığınız borsadan transfer ederek rahatça IOTA’larınızı saklayabilirsiniz.

Kendi fikrimce şunu belirtmek isterim ki bana göre IOTA’yı al sat yaparak kar etmek amacıyla görülmemeli, tam tersine sizi üzmeyecek bir miktar alınıp uzun vadeli olarak bekletilmelidir.

Kim bilir belkide aşağıdaki tabloda yazan 1,5$ ‘ı bir iki sonra hiç göremeyeceksiniz 🙂

Yazdıklarım ve anlattıklarım bir yatırım tavsiyesi değildir , tamamen özgün bir şekilde IOTA hakkındaki fikirlerimizi paylaştığımız bir yazıdır.

IOTA Market