bitcoin borsası

Holochain; Blockchain ve BTCnin varolmasının ardından insanlara birçok konuda ilham verdiği ve farklı kapıların anahtarlarını aramaya teşvik ettiğini hepimiz biliyoruz.Fakat bu durum Holochain için farklı çünkü Holochain yaratıcıları BTCden öncede bu tarz arayışlarda ve uğraşlarda bulunmuş.

HOT Coin

Holochain, teoride daha ölçeklenebilir, daha hızlı, daha fazla enerji tasarrufu sağlayan ve 10,000 kat daha ucuz olan yeni nesil agent centric dağıtık bir blockchain alternatifi bir platform. Bu zincir üstünde kendi hApp uygulamanızı, projenizi yaratabilirsiniz.

Holo ise Holochain üstündeki ilk ürün diyebiliriz. Kullanıcılar arasında köprü, uygulamaların benimsenmesi, kolay kullanım sağlamak, merkezi ve merkezi olmayan web arasında bir köprü kurmak için dağıtılmış hosting platformudur.Kısacası merkezi olmayan bilgisayar kullanımını kolay ve gerçek hale getiren birşey diyebiliriz. Holochain’i önemli kılan 3 asıl özellik var, bu özellikler Holochain’i şeffaf, güvenli ve esnek kılar;

-Agent-centric

-DHT

-DNA

Agent-centric

Holochain bildiğimiz algoritmalar dışında kendine ait olan agent-centric’i kullanıyor.Bu yöntemde,her bir kullanıcı veya hesap kendi yerel işlem zincirini yönetir.Bu da, her bir kişinin işlemlerini kendi zincirinde kodlandığı anlamına gelir.

 

DHT (Distributed Hash Table)

Her kullanıcı kendi zincirine sahip olduğu doğrulanmış bir DHT (Dağıtılmış Karma Tablo) kullanır.Her kullanıcı kendine ait zincirine gerçekleşen işlemi imzalar sonra bu bilgiler paylaşılan Dağıtılmış Karma Tabloya (DHT) yayınlanır.Yani tüm olay eşler arası gerçekleşir.

 

DNA

Her agent-centric modelli her zincir kendi özelliklerini kodlarını yani DNA’sına sahiptir aynı insan DNA’sı gibi. Sistem üzerindeki her işlem bu DNA ile eşleşir ve tabloya işlenir.Yani sistemde bir pürüz olsa bile işlemin DNA sı bozulduğu için işlem geçersiz kılınır ve güvenliği sağlar.

 

Holochain Token ne işe yarar?

Holochain üzerindeki ilk ürün olan Holonun kripto para birimi Holotoken, ilerleyen zamanda swap gerçekleşecek ve bu Holotokenlar Holofuel ismini alacak.Sistem sizi Holotoken ile ödüllendirerek bilgisayarınızın yedek kapasitesini paylaşmanızı teşvik ediyorlar.Holo ile, başkalarının eşler arası uygulamalara bağlanmasına yardımcı olmak için bilgisayarınızın yedek kapasitesini paylaşıyorsunuz. Kullanıcılar barındırdığınız uygulamaları kullandığında, uygulamanın içerik oluşturucuları tarafından Holotoken-Holofuel ile ödüllendirilirsiniz.

Yani kısaca elinizdeki cihazın, bilgisayarın telefonun artık herneyse kapasitesini, işlemcisini, depolamasını vs özelliklerini kullanıma açıyorsunuz sizin bu kullanıma açtığınız şeyleri sistemi kullanan kullanıcalar, ağ üzerindeki hesaplar, şirketler artık her neyse sizin bu kapasitesinizi kullanıyorlar ve bu kullanım karşılığında sizde Holotoken-fuel kazanıyorsunuz.Holochain kendi zinciri üstünde uygulamaların çalışması için 3 farklı HoloPort cihazı üretmiştir. Halihazırda ciddi bir miktar Holoport satmışlar.

Holoport Product

Bunlarıda satın alıp kurarak uygulamalara host görevi sağlamış oluyorsunuz. Ayrıca Holoport almadanda herhangi bir telefon, tüketici sınıfı bir bilgisayar kullanarak bile gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ekip

Takım gerçekten çok sağlam ve bu işi gönülden yapıyorlar. Sadece projenin başında ki Arthur ve Eric değil tüm ekip çok donanımlı ve becerikli. Her konumdan insan mevcut. Ekip gerçekten muazzam. Fotoğrafa sığdıramayacağım kadar çok insan var.

 

 

 

 

Partnership

Regenerative Software ile resmi bir anlaşmaları var. Bu şirket yazılım geliştirme , pazarlama ve toplulukları destekleyen bir Amerikan şirketi. HoloNetworkun lansmanını destekleyeceklermiş. Ayrıca Mozilla ve Delloit ile resmi olmasada yakın ilişkileri var.

 

 

 

ICO

ICO kısmına bakarsak çok adil bir ICO gerçekleştirmişler. Anti balina şeklinde gerçekleştirmişler. %75 ini genel satış %25’inide takıma ayırmışlar. Herhangi bir gelirleri olmadığı için böyle bir yüzdeyi ayırdıklarını söylüyorlar. Güncel fiyarlarda aşağıdaki gibi;

 

 

 

 

Roadmap

Bazı önemli gelişmeleri Q4 2018 Holo 10bin cihazda , Holo Fuel kullanarak saatte 100m işlem yapmayı test edecek Holochain: Holochain Beta sürümü yayınlanacak. Q1 2019 Holonun Bitcoinin düğüm sayısını aşarak 20bin cihaza ulaşması bekleniyormuş.

 

 

Rakipler

Genel olarak sıralarsak Blockchain, Hedera Hashgraph tarzı projeleri rakip olarak sıralayabiliriz.

 

Özet

Holochain’in Blockhainden farklı özelliklerini sıralarsak;

-Agent-Centric -Madencilik olmadığı için enerji kullanımı çok az. Nodeları çalıştırmak için cep telefonu ve düşük güçlü bir bilgisayar bile yetiyor.

-Daha ölçeklenebilir (DHT modeli ile P2P bloksuz yöntem varolduğu için teoride sınırsız bir ölçeklenebilir denebilir) -Madencilik ve Konsensus olmadığı için %51 gibi saldırılara karşı savunmasız değil. -Teoride 10 bin kat daha ucuz işlem yapılabilir.

İyi yanları

-Kullanıcı imzalı zincirler, ölçeklenebilirliklerini ve hızlarını arttıracak izin veren teknikler.

-Developer dostu. (Javascript ve Lisp kullanılıyor)

-Github, oldukça aktif ve etkili kullanıyorlar. Topluluk tarafından kabullenilmiş.

-Merkezi olmayan çözümlerin evrimleşmiş ve iyileştirilmiş hali.

Kötü yanları

-177 milyar token -Holochain topluluk tarafından onay almak zorunda olduğu için biraz insanların kullanımına merhametine kalmış gibi duruyor

-Taze bir teknoloji ve kendisinden sonra gelen rakipler Holochainin eksiklerini giderebilir.

 

Paylaşma izni verdiği için Twitterdan @Obiwan ‘a teşekkür ederiz.