bitcoin borsası

Bitcoin ile adını duyduğumuz ve hızla da artışa devam eden kripto para birimleri her geçen gün yeni bir çeşiti ile karşımıza çıkıyor. Yeni alt yapılar, transfer sistemleri ve yeni alt coinler yatırımcıların ilgisini kendine çekmeye devam ediyor. Yatırımlar devam etse de Bitcoin’in piyasada hala en iyi olduğu göz ardı edilemeyecek bir gerçek.

Bitcoin ilk ortaya çıkan kripto para birimidir ve teknolojik alt yapısı sayesinde çok büyük yeni gelişmelere ışık tutuyor bu da, bu kripto para biriminin değerine değer katmaya devam ediyor. Ancak 2017 senesi dahilinde Bitcoin’e gösterilen talep Bitcoin sisteminin kapasitesini zorlamaya başladı ve bundan dolayı işlem hızları azalış gösterdi, fiyatlar yükseldi ve sistem avantajlarını yitirmeye başladı.

Bundan dolayı Bitcoin, Bitcoin’in devamı niteliğinde ama daha sonradan kendi başına apayrı bir dijital para birimi olarak devam eden Bitcoin Cash’i ortaya çıkardı.

 

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash (BCC); Bitcoin sistemini hızlandırmak ve sistem hacmini hafifletebilmek amacıyla Bitcoin’in devamı niteliğinde üretilen kripto para birimidir. 1 Ağustos 2017 tarihi itibariyle apayrı bir kripto para birimi olarak işlem gören dijital para birimidir. Bitcoin Cash, ilk olarak piyasada BCC olarak bilinse de diğer bir kripto para birimi olan Bitconnect’in kısaltması da BCC olduğundan dolayı daha sonradan BCH olarak kabul gördü.

Bitcoin Cash diğer kripto paralar gibi takip edilemez, el konulamaz ve herhangi bir merkezi yönetime sahip değildir. Sahipliği güvence altındadır. Uluslar arası transfer işlemleri çok hızlı ve düşük komisyonlar ile gerçekleştirilebilir. Temel baz alındığında Bitcoin Cash ve Bitcoin birçok açıdan aynı özelliklere sahip olduğu varsayılabilir. Ama bu varsayım doğru bir yaklaşım biçimi olmayacaktır. Bunun nedeni ise Bitcoin Cash temelde Bitcoin deki hatalar göz önüne alınarak yeni bir sistem olarak çıkmıştır.

Bitcoinde blok başına tanımlanan 1 MB kapasitesi Bitcoin Cash’de 8 MB yapılmıştır. Bu şekilde Bitcoin için saniyede 3 olan veri işlem sayısı, Bitcoin Cash sisteminde artırılmıştır. Yeni kripto para birimi Bitcoin Cash ortaya çıkarılırken birçok geliştirici ekip birlikte çalışmıştır ve ortak bir çalışma ile tıkanmayacak, büyümeye elverişli, hız ve güvenlik sunan Bitcoin oluşturulmuştur.

Bitcoin Cash Nasıl Alınır?

Bitcoin Cash alabilmek için bu kripto para birimini destekleyen borsaların tercih edilmelidir. Bu borsalardan yurtdışında en bilindik olanları Bittrex ve Poloniex’tir. Bunlara ek olarak;

  • Kraken,
  • Bitpay,
  • Webmoney,
  • Shapeshift,
  • Unit, StrongCoin,
  • CashAddress,
  • Coinomi gibi platformlarda bulunmaktadır.

Türkiye’de ise BtcTurk, Koinim gibi borsalardan Bitcoin Cash satın alınabilir. Bu platformlarda mevcut varlıkları dönüştürerek veya para aktararak Bitcoin Cash satın almak mümkündür.

Bunlara ek olarak kredi kartı ile de Bitcoin alabilir ve daha sonrasında yukarıda belirtilen borsalar aracılığı ile Bitcoin Cash’e dönüştürebilirsiniz.

En düşük komisyonla Bitcoin Cash alabileceğiniz borsa ise Binance’dir. Kaliteli hizmet, yüksek işlem hacmi ve kimliksiz onay ile işleme izin vermesi açısından Binance tercih edilebilir.