bitcoin borsası

Bitcoin cash mi bitcoin mi; Bitcoin ağının bir forku olarak 2017 yılında ortaya çıkmış olan yeni bir kripto para birimidir. Bitcoin cash ortaya çıktığında, herkes bu yeni kripto paranın Bitcoin’i geçeceğini düşünmüşledir. Ancak gerçek hiç te öyle olmamış, geçmek bir yana yanına bile yaklaşamamıştır. Bunun yanı sıra, bu süreçte Bitcoin daha da değerlenerek kendi fiyat rekorunu birçok kez kırmıştır. 2017 sonlarına doğru bir düşüş yaşansa da Bitcoin’in yine yükseleceği tahmin ediliyor. Bu süreçte Bitcoin cash, Bitcoin’i tahtından edemese de, kripto para borsalarında Bitcoin’e en büyük rakip olarak görülüyor. Bitcoin cash, Bitcoin’e göre daha geniş blok boyutuna sahiptir ve aynı sürede daha fazla işlem gerçekleştirme özelliğine sahiptir. Bu iki kripto para arasındaki tek fark blok genişliği ile alakalı değildir. Bu iki paranın bunun dışında da birçok farklı özelliği bulunmaktadır.

Bitcoin Cash ve Bitcoin Arasındaki Farklar

Bitcoin’i daha fazla kullanıcıya ölçeklemek için en iyi yolun bulunması amacıyla Bitcoin topluluğu arasındaki uzun tartışmalar sonucu Bitcoin cash ortaya çıktı. Bitcoin’in blok boyut sınırı 1 MB iken Bitcoin cash’in limit 8 MB olarak oluşturuldu. Bitcoin’de yaklaşık günde 250 bin işlem yapılırken, Bitcoin Cash’te işlem sayısı yaklaşık olarak 2 milyon olarak gerçekleşmektedir. Bu iki kripto para arasındaki en büyük fark,  eşit kazanç verildiğinde, Bitcoin cash protokolü saniyede daha fazla işlem yaparak daha hızlı ödemelere ve daha düşük işlem ücretlerine izin vermektedir.

Bitcoin Cash Gelecek Beklentileri

bitcoin nedir

Bitcoin cash’in kısa sürede yükselişi göz önüne alındığında, bu paranın gelecek vaat eden bir para birimi olduğu ve uzun vadeli yatırımlarda yüksek getiri elde edilebilecek bir kripto para olduğu söylenebilir. Finans uzmanlarına göre 5 yıllık sürede Bitcoin cash’in yüzde 2 bin değer kazanacağını öngörmektedirler. Bu da, yazının yazıldığı 23.06.2018 tarihinde 735 Dolar seviyesinde bulunan bu paranın 5 yıl sonunda 15 bin dolar seviyelerine yükseleceği anlamına gelmektedir. Bu sadece bir tahmin bu değerin daha üzerine de çıkabilir. Ancak uzun vade de bu para ile ilgili bir değer kaybı yaşanacağı öngörülmemektedir. Her ne kadar değer artışı görülse de Bitcoin’i geçmesinin uzak bir ihtimal olduğu da bir gerçek. Bitcoin cash mi bitcoin mi