bitcoin borsası

Bitcoin Cash Kimin; Yaklaşık 1 yıl önce Blockchain zincirindeki bazı sorunlar tartışılmaya başlamıştır. Blok boyutunun 1 MB olması ve bunun yükseltilmesi gerektiği, madencilik ücretlerinin fazla olması ve düşürülmesi gerektiği ve teknik açıdan da bazı yazılımsal güncellemelerin yapılması gerekliliği konuları bu sorunların belli başlılarıdır. Uzun süre tartışılan bu sorunlara çözüm için segwit sistemi ortaya atılmıştır. Bu sistem tüm bu sorunları çözmeyi planlıyordu ancak planlandığı gibi gitmedi. Segwit zamanı yaklaşınca, madencilik gücünün %5 -7 gibi bir potansiyeli elinde bulunduran bir grup bun sürece karşı çıkarak yeni bir hardfork sürecine doğru yöneldiler. Bu hardfork ile de yeni bir altcoin ortaya çıkmıştır. Bu altcoin Bitcoin cash olarak adlandırılmıştır. Bitcoin cash ilk zamanlarda fiyat olarak istenileni bulamamıştır. Ancak, son zamanlarda birçok walletin bu yeni kripto parayı bir altcoin olarak görmesi ile hedeflenen değerini bulmaya başlamıştır. Kimi guruplar Bitcoin cash’i gerçek Bitcoin olarak görmektedirler. Bunun yanı sıra kimi gruplarda bu paranın diğer altcoinler gibi Bitcoinden nemalanacağını düşünmektedirler.

Bitcoin Cash ve Roger Ver

Bitcoin’in ilk yatırımcılarından olan ve Bitcoin Cash’in oluşmasına öncülük eden Roger Ver, Bitcoin Cash’in, Bitcoin’den daha hızlı bir şekilde benimsendiğini söylemiştir. Roger Ver, Bitcoin’in yavaş, pahalı ve güvenilmez olduğunu söyleyerek, bunun yerine Bitcoin Cash’i tavsiye etti. Ayrıca CEO’su olduğu tüm işletmelerin altyapılarını Bitcoin Cash üzerine inşa ettiği söylemiştir. Roger Ver, Bitcoin Cashyılsonuna kadar değerini ikiye katlayacak demiştir.

Destek Veren Cüzdanlar ve Borsalar

Bitcoin Cash için her borsa ve cüzdan çeşitli hazırlıklar yapmıştır. Bitcoin Cash’e destek veren firmalar, bu kripto parayı sistemlerine kademeli olarak entegre etmişlerdir. Birçok borsada entegrasyon tamamlanmamıştır. Sadece Çin’deki tüm borsalar bu yeni altcoini desteklemişler bir kısmı da BTC/ BCH ikilisi ile işlem yapmaya başlamışlardır. Güney Kore’de ise 3 büyük borsadan ikisi bu parayı desteklemektedir. Türk kripto para borsalarından Koinim Bitcoin Cash desteği sunan borsalardan biridir.

Zorluk seviyesi yüksek ve hash değeri düşük olan bu yeni kripto paranın piyasada yerini sağlamlaştırmak için daha çok desteğe ihtiyacı vardır. Bitcoin Cash Kimin