bitcoin borsası

Monero, Bitcoindeki açıkların giderilmesi amacıyla kurulmuş bir kripto paradır. Diğer kripto paralara göre, izlenemeyen, daha güvenli ve değiştirilebilen özelliklere sahiptir. Diğer kripto paralardan daha üstün olmasına çalışıldığı için bu para çok daha karmaşık olmuştur. 2017 yılında göstermiş olduğu performans ile göz doldurmuştur. Kişilerin kendi paralarını kendilerinin yönetmesi ve üçüncü tarafı ortadan kaldırma düşüncesine sahip bir kripto paradır.

Monero Nedir?

Diğer birçok altcoin gibi açık kaynak kodlu bir kripto paradır. Monero’yu ön plana çıkaran özellikleri, gizliliği ve değiştirilebilirliğidir. Monero üçüncü tarafları ortadan kaldırarak, herkesin kendi parasının sorumluluğunu taşıyabileceği ve kontrol altında tutabileceği düşüncesi ile ortaya çıkmıştır. Kripto para borsalarında XMR kısaltması ile işlem görmektedir.

virüs

Monero Güvenlik

Monero Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

2012 yılında CryptoNote’un ilk ürünü olarak ortaya çıkan Bytecoin’in tutulmaması sonucu Bytecoin blok zincirinde çatallanma olmuştur. Bu çatallanma işlemi sonucunda yeni coinler ortaya çıkmıştır. Yeni oluşana blok zincirinde bir blok iki dakikada bir çıkarılıp eklenmektedir. Yeni oluşan coinlere de Bitmonero adı verilmiştir. Daha sonra Monero olarak adlandırılmıştır.

Monero Nasıl Üretilir?

Monero üretimi Bitcoin ve Ethereum’a göre daha kolaydır. Monero madenciliği yapmak için, Monero’yu destekleyen borsalardan birinde hesap açmalı ve bir cüzdan oluşturulmalıdır. Daha sonra Monero kazmak için, mining pool adı verilen havuzlardan birine dâhil olmak gerekir. Bu işlemin ardından madencilik programı indirilerek Monero üretimine başlanır. Ancak, kripto para piyasasındaki artışlardan dolayı madencilik yerine herkes al-sat yapmayı tercih etmektedirler.

Monero’nun Özellikleri Nelerdir?

Monero’nun talep görmesinin ve inanılmaz yükselişinin arkasında, izlenemez oluşu, gizliliği, değiştirilebilirliği ve madencilikte eşitliği gibi özellikleri yatmaktadır. Monero gizlilik ve izlenemezözelliği sayesinde diğer kripto paralardan ayrılmaktadır. Monero’nun üç farklı aşama ile gizliliği korunmaktadır. Bunlar, ring imza, ring CT ve gizli adreslerdir. Ring imzaları, kullanıcının adresinin bulunmaması için diğer adreslerle karıştırır. Ring CT, işlem miktarını saklamaktadır. Gizli adresler ise kullanıcın adresini saklamaktadır. Monero’da bulunan çift anahtar ile kullanıcı isterse işlemleri şeffaf hale getirebilir. Her para biriminin, diğerinin yerine geçebileceği ve her coinin eşit değerinin olacağı anlamına gelen değiştirilebilirlik özelliği bulunmaktadır. Diğer coinlerde işlemler kayıt altına alınırken, Monero’nun izlenemez oluşu sayesinde işlemlerin kayıtları tutulmaz. Diğer coinlerde madencilik pahalıdır. Bu nedenle yüksek paralar ödeyebilenler madencilik yapabilmektedir. Monero’da böyle bir tekelcilik bulunmamaktadır.

Monero Nasıl Kullanılır?

Monero, gizliliği ve takas edilebilirliği sayesinde ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden bu kripto paranın gelecekte kullanılabilecek kripto paralardan biri olacağı düşünülmektedir. Bu da fiyatındaki performanstan da anlaşılmaktadır. Monero’nun değiştirilebilirlik özelliği sayesinde daha önceki sahiplerinin yaptıklarından yeni sahipleri sorumlu tutulamamaktadır. Geliştirilmiş sanal cüzdanlar sayesinde de kolay kullanım özelliği sunmaktadır. Madenciliğinin kolay olması, güvenlik ve gizlilik gibi özellikleri sayesinde geleceğin kripto parası olmaya adaydır.

Monero Ne İşe Yarar?

Yapılan işlemlerin sadece alıcı ve satıcı arasında kalmasını sağlayan gizlilik özelliği sayesinde, gizli işlemlerin aranan coini olmaya adaydır. Monero, üçüncü taraflar olmadan alıcılar ile satıcılar arasında güvenli para transferi yapılmasını sağlamaktadır. İşlemler, istenirse kullanıcılar tarafından özel anahtarlar sayesinde şeffaflaştırılabilmektedir.